Červená řepa čistí krev a posiluje imunitu. Můžete ji použít jako základ do rychlé nízkokalorické pomazánky

V zimě je s čerstvými vitamíny potíž. Nepodléhejme příliš iluzi, že dovážená rajčata či okurky na pultech obchodů nás jimi dostatečně zásobí. Zelenina většinou nedozrává na skutečném slunci, ale v rychlených podmínkách průmyslového pěstování, což se odráží nejen na její chuti, ale také na obsahu cenných látek. Když k tomu připočteme, že se nesklízí ve stádiu plné zralosti, protože jinak by se zkazila dříve, než by dorazila na obchodní pulty, pak je jasné, že mezi její vysokou cenou a diskutabilním přínosem pro naše zdraví je dosti velký nepoměr.

Co a kdy jíst

Není zcela od věci držet se pravidla, že člověk by měl jíst hlavně ty plodiny, které pocházejí z oblasti, kde žije (jeho trávicí enzymy jsou již vývojově přizpůsobeny získat z dané plodiny maximum) a měl by je jíst aspoň přibližně v době, kdy dozrávají (obsahují nejvíce cenných látek). Jenže co jíst na konci zimy, kdy u nás nedozrává nic snad kromě plísně na bramborách, které jsme zapomněli ve vlhkém sklepě?

Proč červená řepa

Výbornou volbou je červená řepa. Navzdory své nepříliš velké oblibě patří k nejzdravějším druhům zeleniny. Její pravidelná konzumace pomáhá snižovat krevní tlak a také chránit před rakovinou. Zároveň je vhodná pro překonávání a rekonvalescenci nejen z této závažné choroby, ale i jiných náročných onemocnění, a to díky svým detoxikačním schopnostem. Lidově se říká, že čistí krev. Zlepšuje také činnost jater, ledvin, žlučníku a žaludku. Není tedy pochyb, že ji lze použít rovněž jako podpůrný prostředek při překovávání koronavirové infekce.

Pomazánka z řepy

Suroviny

1 středně velká červená řepa

100 g Lučiny

120 g pikantní humus (např. chilli příchuť)

Několik lžic sterilované kukuřice (není nezbytné)

Foto: Rýdlová J.

Postup

Červenou řepu uvaříme. Po vychladnutí oloupeme a nastrouháme na struhadle. Smícháme s Lučinou a humusem. (Humusem v tomto případě nemyslíme nadávku, nýbrž cizrnovou pomazánku, kterou můžete zakoupit běžně v obchodě.) Humus použijeme pikantní, protože dodá chuť jinak nevýraznému základu pomazánky. Vše dobře promícháme. Pokud budeme mít pocit, že pomazánka potřebuje přece jen větší „říz“ dochutíme rozdrceným česnekem.  Humus bývá většinou dosti slaný.  Pomazánku tedy nedosolujeme, abychom tělo zbytečně nezatěžovali přebytkem soli. Dle chuti můžeme přidat sterilovanou nebo mraženou kukuřici, není to však nezbytně nutné. Podáváme s čerstvým pečivem. Namazaný chléb či housku můžeme ozdobit plátky vařeného vajíčka nebo zelenou snítkou.

Závěrem jedno upozornění. Nelekněte se, když po konzumaci pokrmu z řepy zjistíte, že vaše moč je zabarvena do červena. Jedná se o přechodný jev.