Na volné ploše vedle radnice vyroste v Mohelnici nová Městská knihovna

Návrh architekta Aleše Buriana

MOHELNICE – Po mnoha letech se začne měnit nevzhledná plocha za budovou radnice v Mohellnici. Ta vznikla v šedesátých letech minulého století po odstranění dvou starých budov. Před 10 lety se mluvilo pouze o opravě stávajícího parkoviště a výsadbě stromů.

Stavba knihovny má začít v nejbližších týdnech archeologickým průzkumem. Dokončení stavby je plánováno na říjen 2022. V přízemí budovy bude sál pro více jak 100 lidí s hygienickým zázemím, které bude moci využít galerie Lautner a kulturní dům. V prvním a druhém patře budou prostory o rozloze 400 metrů čtverečních pro knihovnu. V suterénu dojde k zachování parkovacích ploch. Stavba bude multifunkční, Mohelnici dnes chybí větší sál pro pořádání menších kulturních akcí. Stávající prostory knihovny neumožňují její budoucí rozvoj a knihovna stagnuje a ztrácí svoji prestiž. Novou stavbou se uvolní uvolní prostory v soukromém domě, které stávající majitel může využít i tak, že občané získají v centru města nové služby.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Stavba nové knihovny přijde asi na 50 miliónů korun, město jí zaplatí úvěrem na 5 let. O dostavbě domu se uvažovalo již v devadesátých letech minulého století, před 10 lety se ale počítalo už pouze s opravou stávajícího parkoviště a výsadbu stromů. Autor návrhu rekonstrukce architekt Aleš Burian navrhl i podobu rekonstrukce náměstí a rekonstrukce domu s bývalou prodejnou klenotů vedle domu České spořitelny.

Připomínky občanů na sociálních sítích

Lidé na sociálních sítích vyjádřili připomínku, že vzhled budovy měl být více diskutován, okna nejsou v jedné rovině a podobně, že neproběhlo veřejné projednávání.  „Každá stavba je vizitkou projektanta, každý projektant má jiné vidění a navrhne něco jiného. Mezi veřejností nikdy na vzhledu veřejné stavby nebude 100% shoda. Vždy se najdou příznivci a odpůrci stavby, pro mne je ale rozhodující, co odsouhlasí radní a zastupitelé,“ vyjádřil se k věci starosta Mohelnice Pavel Kuba.