Po nové části cyklostezky podél Bystřičky v Olomouci se projedete už v červnu

Foto Blanka Martinovská

OLOMOUC -Město začalo se stavbou další části Jantarové cyklostezky. Cyklisty povede podél řeky Bystřice z olomoucké městské části Hodolany do Bystrovan. Stroje i pracovníci stavební firmy už jsou na místě. Nová část cyklostezky vyřeší i nebezpečné přejíždění frekventované Hodolanské ulice v místě vyústění ulice U Ambulatoria.

Stavba téměř tři čtvrtě kilometru dlouhé části cyklostezky právě v ulici U Ambulatoria začíná a pokračovat bude pod tramvajový most ulice Hodolanské. Nový úsek povede cyklisty po levém břehu řeky Bystřice až k lávce, kde se na křižovatce ulic Lermontovova a Bystrovanská napojí na hotovou část Jantarové cyklostezky vedoucí do Bystrovan. „Nový úsek o délce 710 metrů pokryje asfalt, doplní ji veřejné osvětlení, dopravní značení a mobiliář,“ popsal investiční olomoucký náměstek primátora Martin Major. „Stavba ale hlavně definitivně vyřeší nebezpečné přejíždění cyklistů přes frekventovanou Hodolanskou ulici,“ objasnil investiční náměstek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Na stavbu nového úseku cyklostezky směřují necelé 3 miliony korun z vlastních zdrojů města. Zbytek pokryjí dotace ve výši 6,3 milionu korun. Dobudování cyklostezky nadregionálního významu je pro Olomouc klíčové. „Jantarová stezka, která je podle krajské cyklostrategie označena číslem 5, nese jméno pověstné obchodní cesty sloužící k transportu jantaru. Protíná celou Evropu od severu, konkrétně od polského Gdaňsku až k chorvatské Pule na jihu, a je součástí celoevropské sítě cyklotras Eurovelo,“ připomněl městský cyklokoordinátor Stanislav Losert. „Dalším aspektem návaznosti je pak plánované propojení Olomouce s Lipníkem na Bečvou, tedy dálkových cyklotras Moravské stezky a Cyklostezky Bečva,“ doplnil.

Důležitost vybudování chybějícího úseku cyklostezky na území města, který jako poslední doplní trasu Jantarové stezky, podtrhují i údaje ze sčítače cyklistů v místě. Ten eviduje, že tudy projede o víkendech v průměru 1 248 cyklistů, v pracovní dny dokonce 1 431 cyklistů.  Jantarová stezka má z tohoto pohledu i velký význam pro její využití při cestě lidí do práce. V dosahu budované cyklostezky je totiž v 6 průmyslových zónách asi 125 firem a zaměstnavatelů s minimálně 4 243 zaměstnanci.