Home office. Jak vyladit svůj image a pracovní kout, abychom vypadali při videohovorech co nejlépe

Ilustrační foto

Časy se mění. Zatímco dříve jsme zvažovali, co si obléci do zaměstnání, nyní řešíme, co si vzít na sebe před „webku“. Díky zpřísněným protipandemickým opatřením opět vzrostl počet těch, kteří pracují z domova. S kolegy, nadřízenými či klienty jsme převážně v kontaktu přes videohovory. A, i když by to bylo nejjednodušší, nemůžeme se před nimi objevit na obrazovce v teplácích či pyžamu. Je potřeba působit profesionálně. Jenže webkamera nás snímá trochu jinak, než když s někým jednáme tváří v tvář. Navíc naše domácnost ne vždy připomíná vzorně uklizenou reprezentativní kancelář.

Správné osvětlení

O tom, jak budeme vypadat na displeji ostatních, nerozhoduje ani náš make-up, ani luxusní halenka. Základem je dobré světlo, které by mělo být přirozené, rozptýlené a dopadat na naši tvář. Ideální je, když se usadíme s notebookem proti oknu. Samozřejmě nám nesmí přímo  do očí svítit slunce. A také pozor na nelichotivý pruhovaný stín, který na nás mohou vrhat žaluzie. Pokud máme okno nebo jiný zdroj světla z boku, bude vždy část naši tváře osvětlena více a v obličeji nám budou vznikat stíny. Při hledání nejvhodnějšího místa pro videohovor nám může pomoci mobil. Nastavíme si ho na snímání obrazu a projdeme se s ním po místnosti. Na jeho displeji uvidíme, kde je světlo vůči naši tváři nejlichotivější. Pokud se nemůžeme spolehnout na denní světlo, pomáhá postavit si za notebook silnější lampu, která nás osvětlí. V USA si lidé pro videohovory a natáčení video blogů zcela běžně kupují speciální kruhová světla s držákem na mobil a se stojanem. Tento trend patrně brzy dorazí také k nám. U nás toto světlo pořídíme cca od 500 Kč.

Úhel záběru

Neméně důležitou záležitostí je úhel záběru. Zlaté pravidlo říká, že kamera by měla být umístěna mírně nad úrovní našich očí, tak totiž obecně vypadáme nejlépe. Notebook si můžeme podložit např. krabicí. Kdyby nás totiž kamera snímala zespodu, vytvořila by nám třeba dvojitou bradu, zdůraznila vrásky na krku či kruhy pod očima.

Pohled do kamery

Při hovoru je dobré se dívat do kamery, tedy do oné malé „čočky“, nikoli na obrazovku. Fixujeme-li očima obrazovku, vypadá to, že sledujeme hlavně sebe a to, jak vypadáme. Samozřejmě, pokud např. vedeme výuku, pak musíme sledovat své studenty na monitoru, ale je potřeba se občas podívat zpříma do kamery. Ostatní to budou to vnímat jako přímý oční kontakt.

Vzhled tváře

I když kamera snese silnější make-up, raději to s ním nepřehánějme. Je důležité, aby nás šéf i kolegové poznali, a to nejlépe již na první pohled. Pokud patříme k mužům pohodlnějšího ražení, bylo by možná vhodné občas zastřihnout „koronavirový“ plnovous (zvláště když nás kolegové znají jako hladce oholeného elegána) a ujistit se, že na něm neulpěly zbytky snídaně.

Oblečení

Obecně se doporučuje udržovat dress code naší firmy na zavedené úrovni, mnohdy je přípustné ho i o úroveň snížit. Přiběhnout však na videomíting v zabahněných montérkách nebo zprostředkovat kojení v přímém přenosu není určitě příliš vhodné.

Jelikož kamera snímá naši horní třetinu těla, musíme věnovat pozornost halence či košili. U žen působí dobře kombinace s kabátkem či sakem. Celkový dojem podtrhne doplněk v podobě přívěsku nebo výraznějších náušnic. Kalhoty příliš řešit nemusíme, ale na vytahané tepláky přece jen raději zapomeneme. Ve chvíli, kdy bychom vstali, by pravda vyšla najevo.

Pozor na pozadí

Pozadím myslíme barvu toho, co nás obklopuje. Oblečení nevolíme nikdy ve stejné barvě, protože by nás ostatní vnímali jako „plovoucí hlavu“. Když budeme mít za sebou bílou stěnu a na sobě bílou košili, splyneme s pozadím a jediné, co z nás ostatní zřetelně uvidí na monitoru, bude naše tmavá kštice.

Zákaz vstupu a nepořádku

Do našeho pracovního koutu či místnosti by v době, kdy praujeme on-line, neměl nikdo vstupovat, protože obraz i zvuk je neúprosně zprostředkován dalším zúčastněným. V prostoru snímaném kamerou udržujeme pořádek. Raději v něm nevystavujeme žádné cenné předměty, protože trocha opatrnosti nikdy neškodí.