Seniorům už bude stačit v brněnské městské dopravě jen občanka

ilustrační foto

BRNO – Od 1. dubna se senioři starší 70 let a děti do 10 let nebudou muset prokazovat speciální papírovou průkazkou o věku, aby mohli po Brně jezdit zadarmo. Postačí občanský průkaz nebo třeba karta pojištěnce.

Tuto změnu a také další novinky v tarifech Dopravního podniku města Brna schválili ve středu brněnští radní. Všechny mají pomoci k tomu, aby lidé na pokladny přicházeli co nejméně. Ke změnám je vedla snaha zamezit šíření epidemie covid-19, zefektivnit prodej předplatních jízdenek a zjednodušit tarifní podmínky. Seniorům k prokázání věku postačí v zónách 100 a 101 pouze občanský průkaz nebo pas. Pokud však chtějí zdarma vyjet mimo tyto dvě zóny, musí si nulový kupón vyřídit. To u Dopravního podniku města Brna půjde jen elektronicky.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

  1. Senioři nad 70 let už mohou svůj nárok na bezplatné cestování v zónách 100 + 101 prokázat jen občanským průkazem nebo jiným průkazem totožnosti. Pokud jste dosud používali průkazku IDS JMK s bezplatným kupónem, zůstává nadále v platnosti a pokud se nechcete prokazovat občanským průkazem, můžete ji i nadále využívat. Průkazku i kupón nadále vydají České dráhy.
  2. Děti ve věku 6 až 10 let, které cestují v zónách 100 + 101 bezplatně, rovněž už nemusí, ale mohou mít průkazku s kupónem. Prokazují se jízdním dokladem nebo dokladem vystaveným veřejnou institucí obsahujícím jméno, příjmení a datum narození dítěte (např. kartičkou pojišťovny).
  3. Bezplatné předplatní jízdenky pro doprovod dítěte do 3 let pro cesty v zónách 100 + 101 se již budou vydávat pouze elektronicky. Dosud vydané jízdenky lze nadále použít.
  4. Ruší se zvláštní roční kupón pro důchodce do 70 let za 840 Kč. Nebude už dále nabízen. Senioři nad 70 let, děti do 10 let i doprovod dítěte do 3 let si mohou pořídit elektronické průkazy na bankovní kartě opravňující k bezplatnému cestování na oficiálním celokrajském eshopu IDS JMK.