Čísla na Hané neklesla! Kolik lidí aktuálně stůně s covidem?

Vrchol epidemie se očekává v těchto dnech

OLOMOCKÝ KRAJ –  Epidemie koronaviru v Olomouckém kraji prozatím nekopíruje vývoj ve zbytku republiky. Ani po čtrnácti dnech uzávěry čísla nových nakažených neklesají. V okresních městech naopak rostou.

V minulém týdnu se v Olomouckém kraji covidem nakazilo 4042 osob. Aktuálně je v kraji nemocných 7980 lidí, nejvíce z nich žije na Olomoucku a Prostějovsku. Přestože prognózy odborníků měly sestupný charakter, realita je jiná. I přes zásadní preventivní opatření a testování ve firmách ve městech lidí s covidem stále přibývá.

Narůst hlásí Olomouc, kde je nyní nemocných 1489 osob, v Prostějově se s covidem léčí 495 osob, v Přerově 479 lidí, v Šumperku 228 a v Jeseníku 114 pacientů.  Proč nastolená opatření prozatím nezabrala, je dáváno za vinu větší infekčnosti takzvané britské mutace.

„Dle mého názoru již dosahujeme vrcholu epidemie. Vše nasvědčuje tomu, že v tomto týdnu začne zátěž kladená na nemocnice postupně klesat,“ řekl ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík s tím, že za další nárůst počtu nakažených může skutečnost, že už i na Olomoucku převažuje britská mutace viru, která je mnohem nakažlivější.

Podle srovnání rizika indexu PES patří Olomouckou kraj mezi pět nejpostiženějších. V Prostějově je nyní s covidem hospitalizováno 72 nemocných, v Přerově leží 34 pacientů, v Olomouci 143 lidí, v Jeseníku 26 osob, v Šumperku 28 lidí. Dalších 7 lidí leží na nemocničních lůžkách z Konice, 23 ze Šternberku, 7 ze Zábřehu, 7 z Mohelnice a 14 z Litovle.