Kapacity krajských nemocnic jsou na hraně, zbývá pár lůžek s intenzivní péčí

Covidová stanice v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Foto: KNTB

ZLÍNSKÝ KRAJ – Situace v krajských nemocnicích se v posledních dnech rapidně zhoršila. Pro covidové pacienty vyžadující intenzivní péči zbývá už jen několik posledních lůžek, nejhorší situace je v Uherskohradišťské nemocnici. O víkendu proto mimořádně zasedl krajský krizový štáb.

Důvodem svolání výjimečného jednání byla rychle se zhoršující epidemiologická situace a kritický stav v nemocnicích. „Přibylo jipových pacientů v Uherskohradišťské nemocnici a bylo nutné pohotově svolat krizový štáb, abychom byli schopni reagovat na další vývoj,“ zdůvodnil hejtman Radim Holiš.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Na covidových stanicích je zatím volná kapacita standardních lůžek s kyslíkem. V sobotu jich bylo obsazených 136 ze 157. Co se týče lůžek s umělou plicní ventilací, těch mají špitály k dispozici jen 5 procent.

K vyhlášení stavu hromadného postižení osob zatím nemocnice nepřistoupily. „V rámci krajské spolupráce jsou pacienti, kteří vyžadují intenzivní péči nad rámec kapacitních možností Uherskohradišťské nemocnice, převáženi do okolních nemocnic Zlínského kraje,“ řekla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Olga Sehnalová.

Vedení kraje už dříve požádalo o pomoc ambulantní specialisty. Vše je zatím na dobrovolné bázi, pracovní povinnost chce hejtman nařídit až v případě, že nebude jiná možnost. „Pokud se na mě nemocnice obrátí s požadavkem na udělení příkazu pracovní povinnosti, nebudu váhat a budu příkazy okamžitě podepisovat. Nemocnice jsou totiž kvůli rychle se plnícím lůžkům na jednotkách intenzivní péče těsně před vyhlášením stavu hromadného postižení osob,“ dodal Radim Holiš.