Pohled do údolí Jihlavy z Wilsonovy skály vás očaruje svou poetičností

Skalní útvar Wilsonova skála s vyhlídkou nad Dalešickou přehradou. Fotografii poskytl Štěpán Dvořák. Zdroj foto: off-limits.cz
Skalní útvar Wilsonova skála s vyhlídkou nad Dalešickou přehradou. Fotografii poskytl Štěpán Dvořák. Zdroj foto: off-limits.cz

Klidná vodní hladina Dalešické přehrady se občas rozčeří o skalní srázy, jimž dominuje Wilsonova skála. Je to úžasné místo se scenérií, která potěší každého výletníka. Velmi strmé, ale překrásné skalisko vám nabídne okouzlující výhled do údolí řeky Jihlavy.

Krásná vyhlídka a nepatrné pozůstatky hradu Kokštejn – to je Wilsonova skála, stojící na levém břehu Dalešické přehrady. Její pozoruhodností také je, že zhruba stejná část, co ční nad vodní hladinou, je i pod vodou. Kdysi dávno, před zatopením údolí, byla skála opravdu vysoká, a to více než 90 m.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Skalní útvar Wilsonova skála s vyhlídkou nad Dalešickou přehradou. Fotografii poskytl Štěpán Dvořák. Zdroj foto: off-limits.cz

Toto ohromné skalisko si vyhlédli i naši dávní předci ve středověku a ve 2. polovině 14. století tu postavili hrad Kokštejn neboli také Kufštejn. Dřevěné jádro hradu se nejspíše nacházelo na vrcholu této skály. Nebyl nikterak velký a pravděpodobně sloužil jako předsunutý vojenský opěrný bod k ochraně panství třebíčského benediktinského kláštera. Jediná písemná zpráva o hradu pochází z roku 1556, kdy se už udává jako pustý. Dnes na příkré skále spatříte kamenných pozůstatků hradu poskrovnu.

Dalešická přehrada. Foto: Jitka Poláková. Zdroj: Městské kulturní středisko v Náměšti nad Oslavou

Dívejte se, kochejte se a vnímejte krásné výhledy na přehradu a její okolí. K vyhlídkovému místu vás zavede žlutá turistická značka. Okružní trasa má start i cíl v obci Hartvíkovice a měří tři kilometry. Trasa není dlouhá, je to tip na příjemnou odpolední vycházku.

Lodní doprava na Dalešické přehradě. Foto: Jiří Polehla. Zdroj: Městské kulturní středisko v Náměšti nad Oslavou

Nejen Wilsonovu skálu, ale celé okolí si můžete prohlédnout z výletní lodi Horácko. Ta na Dalešickou přehradu vyplouvá za každého počasí a v každé roční době. Kdy vyrazit na cestu lodí najdete na webové stránce Lodní doprava na Dalešické přehradě.

Koho láká romantické prostředí přehrady, okolních lesů a skal k prázdninové a víkendové rekreaci, může přijet do autokempu Wilsonka, který se nachází na březích vodní nádrže Dalešice.

Místo

Kraj: Vysočina
Okres: Třebíč
Obec: Hartvíkovice

Kontakt

Obec Hartvíkovice
Hartvíkovice 31, 675 76 Hartvíkovice
tel.: +420 568 645 620, +420 602 529 488
e-mail: obec@hartvikovice.cz 
www.hartvikovice.cz