V nemocnicích pomáhají medici, lékaře z ambulancí hejtman povolávat nebude

Místo lékařů ze soukromých ordinací pomáhají v nemocnicích medici

OLOMOUCKÝ KRAJ – Plné nemocnice, vyčerpaní lékaři, přetažené sestry a zejména nedostatkový personál. Tak lze v krátkosti shrnout stav českého zdravotnictví v návaznosti na epidemiologickou situaci s koronavirem. Do nemocnic Olomouckého kraje míří medici, lékaře z ambulancí ale hejtmanství nepovolá.

Přestože Olomoucký kraj dnes patří mezi pětici krajů s největším výskytem nemocných lidí covidovou infekcí a obsazených je 85% veškerých kapacit volných lůžek k hospitalizaci, hejtmanství povolávat lékaře ze soukromých ambulancí a nařizovat jim pracovní povinnost nebude. „Olomoucký kraj v tuto chvíli nepovolává na pomoc lékaře a specialisty na pomoc nemocnicím,“ potvrdila tisková mluvčí kraje Eva Knajblová s tím, že Olomoucký kraj má k dispozici pro případ nutnosti seznamy lékařských dobrovolníků, kteří by mohli do nemocnic nastoupit.

O nasazení posil ze soukromých ordinací by musely požádat samotné nemocnice. To se prozatím nestalo. V nemocnicích tak zatím na bázi dobrovolnosti pomáhají medici z lékařské fakulty Univerzity Palackého. „V současné době jde zhruba o čtyřicet, kteří pracují na covidových odděleních nebo jednotkách, kde je potřeba,“ sdělila proděkanka Zdeňka Mikšová s tím, že výběr mediků probíhá tak, aby nebylo ohrožené jejich studijní výsledky.

V nemocnicích v Olomouckém kraji je aktuálně obsazeno 895 lůžek s kyslíkem, což je 67% veškeré kapacity a 193 lůžek na JIP a ARO jednotkách, které představují 85% kapacit.