Archeologové odkryli na novém úseku dálnice další významné nálezy

Foto: archiv ŘSD

UHERSKOHRADIŠŤSKO – Nově vznikající úsek dálnice D55 mezi Babicemi a Huštěnovicemi vydal další zajímavé objevy. Archeologové tu narazili na pozůstatky sídliště z mladší doby železné. Dnes o tom informovala mluvčí zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

Nově objevené artefakty odborníci zařadili do laténského období, tedy doby od 480 až 30 let před naším letopočtem. „Prozatím se jedná o pozůstatky čtyř chat a dalších menších do terénu zahloubených sídlištních objektů s nálezy keramiky,“ přiblížila Lucie Trubelíková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V tomto úseku dálnice D55 již archeologové našli objevy i z dalších období, například z neolitu (kultura s lineární keramikou, 5600 až 4900 př. n. l.), žárové hroby z doby bronzové (období lužických popelnicových polí, 1250 až 1000 let př. n. l.) a keramiku ze slovanského období (8 – 9. stol.). Stavbu archeologové rozdělili do pěti úseků, všechny ale ještě prozkoumat nestihli. „Už nyní ale víme, že se jedná o polykulturní lokalitu. Od začátku roku, kdy jsme zde zahájili záchranný archeologický výzkum, jsme v různých místech objevili pozůstatky osídlení z rozdílných období,“ sdělil archeolog Ladislav Kaiser.

Odborníci předpokládají, že je další nálezy ještě čekají. „V následujících dnech plánujeme exkavaci a dokumentaci objektů z doby železné. Předpokládáme, že jde o okraj sídliště v blízkosti vodoteče, kde je výrazný potenciál dalších nálezů,“ věří Ladislav Kaiser.

Na úseku dlouhém 8,5 kilometru se neodehrává pouze archeologický výzkum. V současné době probíhají přeložky elektrosítí a další přípravné práce, které by podle předpokladu měly skončit v červnu. Pak dojde na samotnou stavbu. První řidiči by se tudy měli projet v roce 2024.

Foto: archiv ŘSD
Foto: archiv ŘSD
Foto: archiv ŘSD
Foto: archiv ŘSD
Foto: archiv ŘSD