Máte potíže se spánkem? Přihlaste se na webinář Fakultní nemocnice Olomouc

OLOMOUC – Na pátek 19. března připadá Světový den spánku. Lékaři Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Olomouc pořádají pro veřejnost webinář, ve kterém vás naučí správné spánkové hygieně. Také upozorní na případy, kdy je třeba vyhledat odborníky a objednat se k vyšetření ve spánkové laboratoři.

Webinář se koná v předvečer Světového dne spánku ve čtvrtek 18. března od 17:30 hodin. Přihlásit se na webinář můžete ZDE. Na tomto odkazu také najdete po drobné informace. „Problémy se spánkem ohrožují zdraví nebo kvalitu života až 45 procent světové populace. Spánkové poruchy tak dosahují parametrů světové epidemie,“ konstatuje primář plicní kliniky Milan Sova. Připomínka Světového dne spánku je letos o to aktuálnější, že nespavost může být jedním z příznaků postCOVID syndromu, tedy pozůstatkem po prodělání onemocnění COVID-19.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

„Pandemie má také zásadní dopad na činnost spánkových laboratoří. Podle naší studie vypadlo kvůli uzavření spánkových laboratoří nejméně 20 až 30 procent roční kapacity a aktuálně je velká část laboratoří stále uzavřená,“ dodává Milan Sova s tím, že i těmto tématům se budou odborníci během webináře věnovat. „Probereme s diváky desatero spánkové hygieny, poruchy dýchání ve spánku, nespavost a také případy, kdy je vhodné vyhledat odborníky a objednat se k vyšetření ve spánkové laboratoři,“ dodává primář ke zhruba hodinovému programu.

Světový den spánku je pořádán od roku 2008 a jeho cílem je oslavit přínosy kvalitního a zdravého spánku, upozornit veřejnost na břemeno problémů souvisejících se spánkem a na jejich zdravotní, vzdělávací a společenské aspekty a podpořit tak prevenci a léčbu poruch spánku. Světový den spánku připadá každoročně na pátek před březnovou rovnodenností, proto se datum jeho konání každým rokem mění.