Na Uherskohradišťsku se objevilo ohnisko ptačí chřipky v chovu drůbeže

Ilustrační foto

UHERSKOHRADIŠŤSKO – V České republice se potvrdilo dvanácté ohnisko ptačí chřipky. Jedná se o chov drůbeže v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, což je první takový případ ve Zlínském kraji. Dnes o tom informovala Státní veterinární zpráva.

Chovatel slepic, hus, kachen a krůt nahlásil úhyn 12 ptáků z celkových 400 kusů. „Veterinární inspektoři Státní veterinární správy na místě zahájili šetření, odebrali vzorky uhynulé drůbeže a zaslali je k vyšetření Státnímu veterinárnímu ústavu Praha. Laboratoř potvrdila u uhynulé drůbeže virus ptačí chřipky subtypu H5N8. Zbývající drůbež v chovu byla v souladu s legislativou utracena,“ oznámil mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Po potvrzení nálezu se přijala nutná opatření. „Stejně jako v předchozích případech bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V jejich rámci bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže,“ popsal Vorlíček.

Ve Zlínském kraji už letos veterináři zaznamenali výskyt ptačí chřipky u volně žijících ptáků. Šlo o dvě divoké kachny na Paseckém potoce, jednu labuť v Kvasicích a další na Ostrožských jezerech. Ptačí chřipka v chovech drůbeže se zatím potvrdila v sedmi krajích, kromě Zlínského i v Moravskoslezském, Středočeském, Jihočeském, Pardubickém, Plzeňském a na Vysočině.