VIDEO: Po Satanovi jde do chládku i Papež. Policisté mají dalšího super dealera

Snímek ze zatýkání Papeže (zdroj Celní správa ČR)

JIHOČESKÝ KRAJ – Jihočeští policisté a celníci zadrželi dalšího super dealera Jihočeského kraje. Překupník drog, známý pod přezdívkou Papež, je v cele. Za týden dokázal „otočit“ až půl kilogramu pervitinu. Po Satanovi (o jeho zatčení jsme informovali zde) jde do chládku i Papež a také celý jeho gang. Ve vazbě skončilo pět velkých dealerů pervitinu a jejich šéf. Nasazena byla stovka celníků a desítka jihočeských kriminalistů.

Jak uvedla Martina Kaňková z Generálního ředitelství cel, při další společné velké realizaci koncem února specialisté z jihočeského protidrogového oddělení Sekce pátrání Generálního ředitelství cel společně s jihočeskými kriminalisty zadrželi osm osob. Při závěrečné akci zasahovala i Skupina operativního nasazení celní správy. „Ze závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy bylo nakonec obviněno celkem šest osob. Pět z nich je v současné době již ve vazební věznici. Jeden muž stačil před spuštěním akce zavětřit problém a ke svému štěstí zmizel za hranice,“ upřesnila Kaňková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Celníci z protidrogové jednotky případ prověřovali půl roku. Společně s kriminalisty zjistili, že tato šestičlenná skupina zásobovala pervitinem celý Jihočeský kraj a příhraniční části Rakouska. „Jen od července loňského roku přeprodala skupina drobným dealerům v kraji minimálně sedm kilogramů pervitinu. Výdělky se tak počítaly v milionech, odhadem dvanáct milionů korun,“ doplnila Martina Kaňková.

Jak vše probíhalo?

Martina Kaňková z Generálního ředitelství cel uvedla, že pravděpodobně Papež, převážně sám, vykupoval pervitin od překupníků z celé republiky a přivezl jej do Českých Budějovic. Zde měl v pronajatých kancelářích a také v garáži mezisklady. Nákupní cenu znal pravděpodobně jen on, a tak zbylým pěti jihočeské ceny diktoval podle svého. Pětice pak drogu dostávala k menším dealerům a na ulice jihočeských měst. Členové skupiny dokázali, každý za jeden den, přeprodat dávky za 20 000 korun.

„Toto všechno Papež stíhal jako zaměstnanec bezpečnostní agentury, aktuálně několik měsíců pobíraje dávky v pracovní neschopnosti. Bude asi jen dobře, pokud zůstane mnoho let za mřížemi, měl totiž, podle posbíraných indicií a výslechů, velké plány, expandovat se svým gangem do Holandska. Co by to znamenalo pro drogovou scénu v kraji, lze jen těžko odhadnout,“ zkonstatovala Kaňková.

Při samotné akci specialisté zajistili luxusní Mercedesy. Při zadržení „úplnou náhodou“ převážel zrovna dalších 400 gramů pervitinu. „Jak sám přiznal, bál se avizovaného lockdownu a omezení pohybu přes hranice okresu,“ podotkla Martina Kaňková.

Po zadržení provedli celníci a kriminalisté čtyři domovní prohlídky a devět prohlídek nebytových prostor (auta, garáže, kanceláře). Policisté také zajistili odcizené jízdní kolo, které možná bylo platbou za dávku. Také si však někdo z bandy mohl přilepšit krádeží, jde převážně o recidivisty s drogovou, majetkovou i násilnickou minulostí. V případě, že by soud bandu odsoudil, hrozil by každému členu pravděpodobně trest odnětí svobody v délce osmi až dvanácti let.