Dnes je zelená, příští pondělí zhasne docela. Proč?

Zdroj: praha.eu

PRAHA – Rozhledna na pražském Petříně letos slaví 130 let. Hlavní město často tento známý symbol Prahy používá k připomenutí různých výročí a významných akcí. Slavnostním nasvícením.

K barevnému nasvícení pětašedesát metrů vysoké rozhledny přistupujeme, pokud považujeme za důležité obrátit pozornost veřejnosti k určitému tématu, významnému dni nebo události. V pondělí uplyne rok ode dne, kdy v Česku podlehl nemoci covid-19 první pacient. Dnes se po celém světě oslavuje irský patron, svatý Patrik,“ uvedl radní hlavního města Prahy Jan Chabr.

Proto je dnes Petřínská rozhledna nasvícena zeleně a v pondělí se zahalí do černé tmy. Rozhledna byla slavnostně nasvícena již v prosinci roku 1891, ovšem na moderní osvětlení si musela počkat až do roku 1998. To byla osazena kombinací dvaatřiceti sodíkových a halogenových svítidel. Současná podoba slavnostního osvětlení Petřínské rozhledny je z roku 2015.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V tomto roce byla na rozhlednu instalována soustava čtyřiceti barevných LED RGBW svítidel, která jsou rozdělena do čtyř segmentů. Svítidla jsou schopna produkovat jakoukoliv barvu a tak je možné nasvícení rozhledny libovolně variovat,“ řekl místopředseda představenstva městské společnosti Technologie hlavního města Prahy Tomáš Novotný.

Změna barev nasvícení Petřínské rozhledny je možná i z mobilního telefonu či tabletu. Rovněž je možné online monitorovat nasvícení rozhledny, nastavovat ho a spouštět. Aktuálně je v mobilní aplikaci přednastaveno zhruba třicet variant statického nebo scénického nasvícení. Letos bude Petřínská rozhledna svítit barevně i například při příležitosti Dne autismu či hemofilie.