Internetový podvodník nabízel mobily, ale i boty. Okradených je téměř stovka

Ilustrační foto

JIHLAVA –  Jihlavští policisté rozkryli rozsáhlé podvody na internetu, kdy kupující neobdrželi zaplacené zboží. Obviněnému muži, jenž si přilepšoval na úkor druhých, nyní hrozí až osmiletý trest vězení.

Vyšetřování případu předcházela řada oznámení od lidí, kteří si přes internet zakoupili zboží, a to jim prodejce po zaplacení nedodal. Jak se nabalovali další a další poškození, začaly jednotlivé případy, které zasahovaly do různých krajů po celé republice, vykazovat společné znaky. Policisté tak měli stále blíže k pachateli, až nakonec vypátrali a zadrželi mladíka, který měl všechny okradené na svědomí.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line  

Jednadvacetiletý muž z Prahy byl následně obviněn, že na internetových portálech, ale i na sociálních sítích prodával různé zboží, které poté neměl v úmyslu lidem dodat. „Jeho cílem bylo kupující podvést a získat tak pro sebe finanční prospěch. Nabízel k prodeji převážně počítačové komponenty, sluchátka, chytré hodinky, mobilní telefony, počítačové hry, herní konzole, značkovou obuv a další věci,“ uvedla mluvčí policie Jana Kroutilová.

Lidé byli důvěřiví, posílali peníze předem

Muž vystupoval pod různými identitami a komunikoval z různých emailových adres. Peníze chtěl buď zaplatit předem, nebo požadoval alespoň zálohu, zpravidla šlo o stovky až tisíce korun. Zaplacené zboží neodeslal, vždy se obratem odmlčel. Povedenému prodejci to nějakou dobu vycházelo, celkem se mu podařilo napálit osmdesát devět lidí. Jsou mezi nimi také lidé z Jihlavska, Havlíčkobrodska, Třebíčska, Pelhřimovska i Žďárska.

Peníze, které mladík od nakupujících obdržel, používal k vylepšení svého životního standardu. Celkem šlo o téměř sto tisíc korun. Vykutálený prodejce si nyní vyslechl obvinění z podvodu a může očekávat dvou až osmiletý trest. Určitě mu však přitíží, že se okrádání důvěřivců dopouštěl v době nouzového stavu.