Ptačí chřipka na Olomoucku. Laboratoř potvrdila virus u tří uhynulých labutí

OLOMOUC – Státní veterinární správa potvrdila výskyt viru ptačí chřipky u volně žijících vodních ptáků na dvou místech v Olomouckém kraji. Laboratoř potvrdila virus ptačí chřipky subtypu H5N8 u celkem tří uhynulých labutí.

Oba případy byly zaznamenány 10. března na Olomoucku. „Krajská veterinární správa potvrdila ptačí chřipku u jedné uhynulé labutě v Hynkově a u dvou labutí na Chomoutovském jezeře. Oba výskyty jsou oficiálně potvrzeny v systému veterinární správy,“ oznámil vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka. „Pokud by lidé našli vodního ptáka, který tuto nákazu prvotně roznáší, měli by kontaktovat krajskou veterinární správu nebo případně místo nálezu v Olomouci nahlásit městské polici na lince 156,“ upozornil vedoucí odboru Loyka.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Výskyt vysoce patogenního kmene ptačí chřipky byl v Česku letos v lednu zaznamenán po necelém roce. Vzhledem k celkové situaci v Evropě a především zvýšenému výskytu infekce v okolních zemích to veterináře nepřekvapilo.

Co dělat při nálezu uhynulých ptáků na veřejně přístupných místech?

Hlavně se jich nedotýkat a nahlásit místo nálezu příslušné městské polici na linku 156. To platí i pro nálezy zraněných či zjevně nemocných ptáků. Při nálezu pěti a více uhynulých ptáků nebo i jednotlivých uhynulých vodních ptáků a dravců je ovšem třeba kontaktovat Krajskou veterinární správu pro Olomoucký kraj.

Je nutné přijmout s blížícím se jarem nějaká opatření?

Na jaře spojeném i s návratem tažných druhů, v hnízdní době a v době kdy vyvádějí svá mláďata je ptáků ve městě plno, a to jak v parcích, tak i na sídlištích. Není jediný důvod se bát, ptáky vyhánět ze zahrad a odstraňovat ptačí budky. Strach z nákazy od volně žijících ptáků při dodržení běžné hygieny je zbytečný. Doporučuje se nekrmit holuby ve městě.