Trocha vlastivědy a hory jídla – pátý Dětský gastrofestival v Bludově klepe na dveře. Otevřou se?

foto archiv Pradědovo dětské muzeum

ŠUMPERSKO – Trochu vlastivědy, hodně zábavy a především hora regionálního jídla – takový bude pátý ročník Dětského gastrofestivalu v Bludově ve dnech 21. až 23. května. Tentokrát s podtitulem Putování horami pod Pradědem. Pradědovo dětské muzeum v Bludově na Šumpersku i přes komplikovanou a nejistou situaci chystá pro děti třídenní festival chutí spojený s poznáváním zdejších hor i podhůří. Otázkou tedy zůstává, jak se opatření uvolní a zda se brána muzea otevře.

Pořadatelé však nespí a připravují velkou kulinární akci, která má přesah i mimo region, a dokonce i mimo Českou republiku. „Návštěvnost akce každý rok roste a setkáváme se s turisty z různých koutů Čech i Moravy, ale také ze zahraničí, například z Polska, Slovenska, ale i Španělska a Německa,“ uvedla Markéta Ficnarová z Pradědova dětského muzea v Bludově. Třídenní maraton chutí je spojený s dílničkami pro malé kuchtíky. „Letos jich bude nejméně 15. Děti si tak samy budou moci uvařit, vyrobit či upéct řadu zajímavých pokrmů pod vedením zkušených lektorů z řad odborníků, jako jsou regionální producenti,“ láká do světa chutí Markéta Ficnarová s tím, že nově si například upečou vlastní müsli tyčinky s lyofilizovaným ovocem.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Nekulinární, zato poznávací část akce provede formou zážitků a her návštěvníky horami pod Pradědem. Čeká na ně autorský divadelně zážitkový program Jeseníky divadelní. Malí i velcí ochutnají různé regionální pokrmy připravené z místních surovin a podle původních receptur. Festival vyvrcholí divadelním představením Rozpustilý kabaret. Ten se bude konat v neděli 23. května od 16 hodin v prostorách Kulturního domu Bludov, nedaleko areálu muzea. Před samotným vystoupením však mohou i zde návštěvníci ochutnávat regionální jídla. Akci dlouhodobě podporuje Olomoucký kraj.