V Hradišti startuje projekt sdílených kol, na čtvrt hodiny budou zdarma

Ilustrační foto

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – V ulicích Uherského Hradiště se od dubna objeví na 75 modrých sdílených kol. Obyvatelé i návštěvníci města si je budou moct zapůjčit prostřednictvím mobilní aplikace. Provozovatelem bude společnost Nextbike.

Kola a jejich stanoviště lidé nepřehlédnou díky jednotnému, specifickému designu. „Pro tato kola bude v rámci města vymezeno 45 stanovišť. Budete tak mít možnost si na kterémkoli stanovišti kolo zapůjčit a na jiném, nebo i na původním stanovišti kolo vrátit,“ přiblížil místostarosta města Jaroslav Zatloukal.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Pro zapůjčení kol je nutné stáhnout mobilní aplikaci, kterou lidé naleznou na stránkách společnosti Nextbike. Registrovanému uživateli s platným účtem pak už jen stačí načíst QR kód na sdíleném kole a vyrazit. Službu lze zprostředkovat i prostřednictvím zákaznické linky. Se stejným účtem je pak možné využít sdílená kola nejen v dalších 15 městech v republice, ale i 27 zemích po celém světě.

Čtvrthodina bude zdarma, pak se platí po půl hodině

Sdílení jízdních kol radnice zavedla jako podporu udržitelné mobility a bude ji i spolufinancovat. Cyklisté si proto prvních 15 minut užijí zdarma. „Tato doba může pokrýt většinu cest v rámci města. Kolo lze samozřejmě využít i na delší časový úsek, který bude po čtvrt hodině jízdy zpoplatněn sazbou 24 korun za 30 minut užívání kola. Pro pravidelné zájemce o sdílená kola po delší časový úsek provozovatel nabídne i zvýhodněné měsíční za 149 korun a roční tarify za 899 korun,“ sdělil místostarosta Zatloukal.

Vzhledem k tomu, že se jedná o pilotní projekt na období jednoho roku, je možné, že se stanoviště budou časem měnit nebo doplňovat. Více informací lidé naleznout na stránkách společnosti Nextbike.