KORONAVIRUS: Vláda provedla v opatřeních pouze kosmetické změny, platné budou od pondělí

Zdroj: online vysílání

Česko – Že ministerstvo zdravotnictví neplánuje ani po skončení třítýdenního lockdownu žádné větší změny v nastaveném režimu, bylo zřejmé již na počátku tohoto týdne. Po dnešním jednání vlády tedy ministr zdravotnictví představil v podstatě pouze kosmetické úpravy stávajícího režimu, opatření je dle jeho slov nutné dodržovat nadále, ačkoliv údajně fungují. Podle imunologa Hořejšího ale původní predikce počítaly s mnohem větším poklesem nakažených, než k jakému reálně došlo. Kde se stala chyba?

„Nejvýznamnější omezení platí již téměř tři týdny, toto období brzy skončí. Ačkoliv situace v populaci se začíná lepšit a mezitýdenně se výskyt nových nákaz snižuje o cca 10 %, situace v nemocnicích je stále kritická. Proto vláda odsouhlasila jen drobná uvolnění některých z těch opatření,“ oznámil na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Blatný. Novinkou tedy bude možnost návštěv ve zdravotnických zařízeních či zařízeních pobytových sociálních služeb bez nutnosti testu pro osoby, které již dostaly obě dávky očkování. V intravilánu obcí také bude platit výjimka v nošení roušek/respirátorů pro sportující osoby, pokud udrží minimálně 2metrový rozestup. Volnočasovým aktivitám, které byly dosud omezeny na katastr obce, se bude nově možné věnovat v rámci celého okresu. Pohyb mezi okresy však nadále zůstane omezen. Jak navíc Blatný dodal, nepředpokládá se, že by ke změně konkrétně v tomto opatření mohlo v nejbližší době dojít. Je ovšem třeba říci, že zejména pro omezení pohybu vláda potřebuje nouzový stav, o jehož prodloužení by se mělo rozhodovat v pondělí. Podporu pro tento návrh ale vláda zatím nemá.

Blatný přesto trvá na tom, že nouzový stav je nutný, aby bylo možné prodloužit všechna funkční opatření. „Není pravda, že by opatření byla nedostatečná, podle modelů ÚZIS bychom se bez nich nyní pohybovali kolem 30 tisíc nově nakažených denně. Opatření začínají fungovat, ale je třeba v nich pokračovat,“ dodal s tím, že funkčnost opatření dokazuje i to, že dochází k postupnému zlepšování epidemiologické situace v krajích, které byly koronavirem v posledních týdnech zasaženy nejvíce.

Jak ale naopak uvedl imunolog Václav Hořejší, on sám očekával, že zavedená opatření zaberou mnohem více. „Zatím to vypadá, že se situace jen přestala zhoršovat, čekal jsem, že ta čísla nyní budou cca již na poloviční hodnotě, než aktuálně jsou,“ shrnul a dodal, že na vině mohou být dva faktory. V prvé řadě to, že určitá část společnosti opatření údajně stále (třeba i demonstrativně) nedodržuje, v řadě druhé může být problémem to, že se nepřistoupilo k omezení provozů výrobních podniků. „Místo uzavření se zavedlo antigenní testování a já mám obavy, zda tyto testy nejsou málo citlivé. Mezi jednotlivými typy antigenních testů jsou dramatické rozdíly v citlivosti. Daleko lepší by bylo masivní PCR testování, tam ale velmi dlouho trvá shromáždění vzorků a také jejich analýza,“ doplnil.

Vláda přitom právě dnes rozhodla ještě o povinnosti testování na úřadech a ve veřejných institucích s méně než 50 zaměstnanci. Testovat budou muset i školy, které jsou určeny pro děti pracovníků IZS.

Včera testy prokázaly nákazu novým typem koronaviru u cca 12 000 lidí, což je o téměř tři tisíce méně než před týdnem. Reprodukční číslo R, které značí, kolik lidí se nakazí od jednoho covid-pozitivního, se již více jak týden pohybuje pod hodnotou 1. Hygienici aktuálně evidují také přibližně 200 000 lidí v izolaci, již přes 1,4 milionu obyvatel Česka pak onemocnění covid-19 prodělalo, 24 000 osob zároveň v jeho souvislosti přišlo o život.