Myslel si, jaká je to výhodná koupě. Vzápětí muž zjistil, že jen přišel o peníze

Ilustrační foto

HAVLÍČKŮV BROD – Naletět internetovému podvodníkovi se podařilo muži z Havlíčkobrodska. Poté, co zaplatil za zboží, ustala ze strany prodejce další komunikace. Policisté případ prošetřují, odhalit podvodníky ale nebývá vždy snadné.

Na jednom webovém portálu vyšel inzerát o prodeji jízdních kol. Zájemci se kola zalíbila, a navíc se mu cena zdála v poměru ke kvalitě výhodná, a tak navázal s prodejcem komunikaci a rovnou dvě kola objednal.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line  

„Po jejich vzájemné domluvě uhradil muž prostřednictvím bankovního převodu na číslo účtu, který mu uvedl prodávající, částku přes devět tisíc korun,“ sdělila mluvčí policie Stanislava Rázlová. Po úhradě peněz se ale prodejce odmlčel a na žádné další výzvy již nereagoval. Podvedený muž, který tak přišel o peníze, se obrátil na policii.

Policisté varují před taktikou falešných prodejců

Podobných případů v posledních letech stále přibývá. Naletět při nákupu podvodníkovi může být pro důvěřivého člověka velmi snadné. Pachatelé jsou vesměs zdatní manipulátoři a za svým cílem jdou stůj co stůj. Bývají velmi vstřícní, komunikují mile a ochotně, na každou komunikaci reagují pohotově až do doby, než obdrží požadované peníze. Používají například i legendy o nutné potřebě financí na uhrazení nákladů spojených s přepravou zboží.

Jediný způsob, jak se do podobné situace nedostat, je být maximálně obezřetný. Pravděpodobnost, že naletíte podvodníkovi, je velká zejména v případech, kdy je cena výrazně nižší. „Obzvláště v případě koupí vozidel, zemědělských strojů, výrobních strojů a jiných věcí vyšší hodnoty se přesvědčte, zda daná věc vůbec existuje a v jakém je technickém stavu. Zajímejte se také o to, zda ji vůbec prodává její skutečný majitel a za jakých podmínek,“ dodala Stanislava Rázlová.