Očkovací centrum v Luhačovicích má za sebou úspěšný start

Foto: město Luhačovice

LUHAČOVICE – Zdárný první den má za sebou tým z očkovacího centra v luhačovickém zdravotním středisku. Ve středu tu vakcínu Comirnaty od společnosti Pfizer dostalo prvních 76 zájemců, kteří se registrovali přes centrální rezervační systém. Centrum je otevřené pro všechny lidi z Luhačovic i obcí, které pod ně jako pod obec s rozšířenou působností spadají.

V první den byl jako lékař dohlížející na očkování přítomen David Rumpík, ředitel kliniky IVF Zlín, která je odborným garantem centra. Ten také přiblížil, jak proces očkování v Luhačovicích probíhá. „Při příchodu každý vyplní se sestřičkou dotazník, ve kterém popíše například, zda nemá nějaké nemoci, zda bere nějaké léky, a jestli neměl někdy alergickou reakci. Pak podepíše souhlas s vakcinací. Krátce si promluvíme o tom, jaký je aktuální zdravotní stav zájemce o očkování, vybere si pak paži, do které chce injekci aplikovat a poté je zdravotní sestrou naočkován. Po odchodu z ordinace čeká naočkovaný ještě čtvrt hodiny v čekárně, jestli se nevyskytne alergická reakce, ale průběh bývá obvykle klidný. I tak je každý ale poučen, co případně dělat, kdyby se následně ještě reakce vyskytla,“ vylíčil doktor Rumpík.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Zatím je centrum schopné podat 200 vakcín denně, vše ale závisí na dodávkách. „Personálně jsme připraveni. Pro očkovací centrum máme zajištěno 6 sester a dvě administrativní pracovnice, lékařů se nás tu bude střídat několik. Dnes jsem tu já, například další den po mě tu bude bývalý primář z ortopedie Baťovy nemocnice pan Janečka,“ přiblížil David Rumpík.

Cesta k otevření centra nebyla snadná. Přípravy trvaly 3 týdny, během nichž město ve zdravotním středisku provádělo nutné změny. „Zajišťovali jsme úpravu místností, protože se jednalo původně o dvě samostatné ordinace zubařů. Bylo nutné je propojit novým průchodem, který se musel vybourat. Vyměněny byly podlahy, upravovaly se rozvody elektřiny a vody,“ řekl místostarosta Jiří Šůstek. Nutné bylo i pořídit nábytek a desinfekční stojany.

Foto: město Luhačovice

Je to výhodné pro celé okolí, hodnotí první očkovaní

Mezi prvními, kdo ráno vakcínu dostal, byl Ladislav Procházka, který je přímo z Luhačovic. „Je to bezvadné, není potřeba cestovat daleko, skvělé je to pro místní, zejména všechny starší. Registraci přes počítač jsem zvládl sám, bylo to tak jednoduché, až jsem se divil. Pár kliknutí,“ zhodnotil Procházka.

Očkovat se byla také Jaroslava Studená z luhačovické místní části Polichno. „V pondělí mě napadlo mrknout se na web města, jestli už se bude otevírat očkovací centrum, viděla jsem, že ano a už se dá přihlašovat, tak jsem hned volala dceři, jestli by mi pomohla s tou registrací a dnes už jsem naočkovaná. Pro nás důchodce je to perfektní, mně je 77, manželovi 79, tak kde bychom daleko jezdili,“ uvedla paní Studená.

Už v první den služeb centra využili ale i lidé z širšího okolí, například Josef Martinec z Dolní Lhoty. „Jsem moc příjemně překvapený. Je to do tu dobré. Jsme s manželkou z Dolní Lhoty, tak to máme blízko. Je to výhodné pro celé okolí, my to do Zlína máme 20 km, sem 6. Dovezla nás dcera, ale zpátky jedeme autobusem, který nám tady jede každou chvíli,“ poznamenal Martinec.

Z ještě vzdálenějšího Brumova-Bylnice se přijel nechat naočkovat Josef Remeš. „Z očkování jsem obavy neměl, těším se už na druhou dávku,“ sdělil Remeš.

Foto: město Luhačovice
Foto: město Luhačovice
Foto: město Luhačovice