Porodník bojuje s vážnou nemocí, nově mu pomůže neurostimulátor

Mladý lékař to nevzdal

PROSTĚJOV –  NADACE AGEL podpořila lékaře Marka Bilika z Nemocnice Prostějov, kterému byla v 39 letech diagnostikována roztroušená skleróza. I po zhoršení příznaku lékař nadále pracuje a snaží se žít kvalitní a aktivní život. Ke zlepšení zdravotního stavu mu nyní pomáhá nová neurostimulační pomůcka WalkAide.

Doktoru Bilikovi bylo v roce 2015 diagnostikováno onemocnění roztroušená skleróza. Z počátku měl relativně bezpříznakové období, ale zhruba po čtyřech letech od diagnózy se jeho příznaky rapidně zhoršily. Marek Bilik začal mít problémy s chůzí. Narušila se délka chůze bez nutnosti zastavení, změnila se vzdálenost, kterou byl pan Bilik schopen běžně ujít. K tomu se přidalo zakopávání o špičku a nemožnost ohnutí pravé dolní končetiny.  To vše následně vedlo k potížím s krční a bederní páteří. Narušený stereotyp chůze vedl k zvýšení únavy celého těla a jeho diagnóza začala ovlivňovat i jeho psychický stav.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Lékaři se ani přes léčbu, aktivní rehabilitace, cvičení jógy, akupunktury nebo přípravky tradiční čínské medicíny nedařilo v posledních letech příznaky zmírnit nebo ovlivnit. Naději na zmírnění příznaků mu přinesla v loňském roce možnost vyzkoušet si neurostimulátor WalkAide, který mu zapůjčilo rehabilitační oddělení Nemocnice AGEL Prostějov. V krátkém časovém horizontu mu přístroj usnadnil pohyb a některé příznaky minimalizoval. V návaznosti na zlepšující se zdravotní stav, díky zapůjčenému neurostimulátoru, se rozhodl pan Bilik oslovit NADACI AGEL s prosbou o finanční příspěvek na vlastní rehabilitační pomůcku, která mu viditelně pomáhá udržet si kvalitu života a zlepšuje jeho zdravotní stav.

„Walkaide mi umožňuje plynulejší chůzi díky elektrickým impulsům, které aktivují svaly zvedající při pohybu špičku pravé nohy. Omezí se tím zakopávání. Další funkcí, kterou mi Walkaide pomáhá, je asi pětiminutová stimulace prstů k obnovení normálního procesu chůze,“ popisuje práci s novým neurostimulátorem Bilik.

I přes zhoršené zdravotní příznaky nepřestal Marek Bilik pracovat na gynekologicko-porodnickém oddělení Nemocnice AGEL Prostějov. „Díky finančnímu příspěvku NADACE AGEL jsem si mohl zakoupit neurostimulátor WalkAide, který mi umožní prodloužit dobu, kdy budu moci poskytovat pacientům péči jak v ambulantním, tak i nemocničním prostředí. Dle mého názoru mi pomůže oddálit potíže spojené se změnami páteře v důsledku nesprávné chůze a snad i následnou částečnou nebo plnou invaliditu, které bych se jako dosud aktivní člověk velmi rád vyhnul. Za to z celého srdce vděčím právě NADACI AGEL,“ říká Marek Bilik.

Dar ve výši 50 tisíc korun byl věnován v rámci projektu Plníme sny, který se zaměřuje na zaměstnance a pacienty v těžkých situacích ve zdravotnických zařízeních skupiny AGEL.