Řidič dodávky se nevěnoval řízení a způsobil řetězovou nehodu, při té byla sražena žena na přechodu pro chodce

foto. Policie ČR

HRADECKO – K vážné dopravní nehodě došlo před půl třetí odpoledne v královéhradecké metropoli. Srazila se dvě auta a odnesla to i chodkyně, která musela být se zraněním odvezena do nemocnice. Proč ke všemu došlo, budou nyní rozplétat hradečtí dopravní policisté.

Jak potvrdil policejní mluvčí Aleš Brendl, k této ošklivé nehodě došlo toto úterý v Hradci Králové v prostoru křižovatky ulic Brněnská, Blodkova a Hoděšovická. Šestadvacetiletý šofér dodávky Mercedes Benz Sprinter, který jel po Brněnské ulici z centra města, se pravděpodobně nevěnoval řízení vozu, nedodržel dostatečnou bezpečnou vzdálenost a zezadu narazil do stojícího osobního auta Škoda Superb.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

„Vlivem nárazu se osobní automobil posunul vpřed a přední částí srazil přecházející chodkyni. Dvacetiletá žena utrpěla zranění, které si vyžádalo převoz do nemocnice k lékařskému ošetření. Ke zranění jiných osob nedošlo,“ říká mluvčí. Zasahující policisté provedli u všech účastníků nehody dechovou zkoušku, která skončila negativním výsledkem. Při bouračce byla způsobená škoda za více než 418 tisíc korun.

BESIP radí, jak dodržet bezpečnou vzdálenost:

Proč je důležitá bezpečná vzdálenost?

Když vozidlo před vámi začne brzdit, vy nezačnete brzdit ve stejném okamžiku, ale se zpožděním. Toto zpoždění je způsobeno vaší tzv. reakční dobou (doba kdy zpozorujete podnět k brzdění a přendáte nohu z plynu na brzdový pedál). Reakční doba je při dobré kondici cca 1sekunda, avšak často je delší (nižší pozornost při monotónní jízdě na dálnici, únavě, telefonování, rozhovor se spolucestujícím …). Přitom jen za dvě sekundy ujedete při 130 km/h vzdálenost 72 metrů. To je délka cca 18 vozidel.

Proč minimálně 2 sekundy?

Jde o rozšířené zjednodušující a již dlouho používané pravidlo. Obecně jste povinni dodržovat takovou vzdálenost, na které v dané situaci bezpečně zabrzdíte. Velmi záleží na stavu silnice, počasí, stavu vozidla atd.