Rok od první uzávěry: „Bacha, jsme z Litovle“

V Litovli se intenzivně dezinfikovalo (Foto: Město Litovel)

OLOMOUCKÝ KRAJ – Už je to rok, co došlo k prvnímu a šokujícímu uzavření Litovelska a Uničovska z důvodu nákazy koronavirem. Lidé v celé zemi nevěřili svým očím, obyvatelé uzavřené oblasti si ještě měsíce nesli cejch „nosičů nákazy“.

Oblasti Litovelska a Uničovska, které čítaly celkem 19 obcí, měly dvoutýdenní karanténu od loňského 16. března. V praxi to znamenalo, že nikdo nesměl ven ani dovnitř, lidé se nemohli libovolně pohybovat mimo své bydliště. Uzávěra se týkala zhruba 24 tisíc lidí, kteří se ocitli ze dne na den s omezenými právy. Nutno podotknout, že v té doby byly v oblasti pouze necelé tři desítky nakažených. „Pěkně nás to vyškolilo. Najednou jsme se ocitli v úplně nové situaci,“ vzpomněl starosta Litovle Viktor Kohout.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Řada obyvatel uzavřené zóny brala izolaci jako velkou křivdu, všichni ale byli disciplinovaní. Z dnešního pohledu šlo o naprosto směšná čísla. Přestože si lidé z oblasti nesli ještě dlouhé měsíce jako břímě cejch označení „bacha, jsem z Litovle“, ve skutečnosti mezi obyvateli panovala pospolitost a soudržnost. Všichni tak nějak naivně doufali, že se nákazu pomocí lokální izolace podaří zastavit. „Lidé se samozřejmě báli, ale nepamatuji se, že by někdo na někoho ukazoval prstem,“ říká obyvatel Uničova, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Na dny, kdy se Litovelsko uzavřelo před světem, vzpomínají i úředníci z Krajského úřadu. „Ze dne na den jsme museli řešit řadu problémů, například se zajištěním zásobování, dodávek ochranných pomůcek a dezinfekce nebo i psychologické pomoci. Dělali jsme všechno pro to, abychom lidem v uzavřené oblasti co nejvíce ulehčili život,“ řekla vedoucí krajského oddělení krizového řízení Alena Hložková.

Kraj také už bezmála rok pravidelně aktualizuje webové stránky KrajPomaha.cz, kde lidé najdou všechny podstatné informace k onemocnění covid-19 a k očkování. Bývalý hejtman Ladislav Okleštěk svolal krizový štáb, který intenzivně řešil situaci kolem šíření koronaviru. „Všichni děláme maximum. Řešíme zásobování, dopravní obslužnost, personální zajištění nezbytných služeb, sociálek. Pomáhají odborníci napříč odbory, jsme v bezprostředním kontaktu se všemi složkami integrovaného záchranného systému. Volám si se starosty dotčených měst a zjišťuji, s čím potřebují aktuálně hlavně pomoci,“ sděloval před rokem exhejtman Ladislav Okleštěk médiím.

Krizový štáb, ve kterém kromě zástupců krajského úřadu zasedli také hasiči, členové záchranné služby, policie a hygieny, pomohl rozjet například testovací místa a připravil po jednání s primátory návod na to, jak potravinami zásobovat obyvatele, kteří se ocitli v karanténě.