Veterináři potvrdili další ohnisko ptačí chřipky. Tentokrát na Strakonicku

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

STRAKONICKO – Na jihu Čech bylo potvrzeno další ohnisko ptačí chřipky. Ta se zde objevila už na konci ledna. Veterináři ji tehdy potvrdili u labutí na Zlivickém rybníku na Písecku. Tentokrát se jedná o malochov na Strakonicku. Jde o třinácté letošní ohnisko v České republice.

Nové ohnisko ptačí chřipky H5N8 bylo nyní potvrzeno v Blatné na Strakonicku. „Soukromý veterinární lékař nahlásil krajské veterinární správě informaci o úhynu slepic v neregistrovaném malochovu. Od víkendu uhynula více než třetina z celkem šestatřiceti chovaných kusů,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

V těsné blízkosti chovu se nachází rybník s volně žijícími kachnami, a tak tedy nelze vyloučit kontakt slepic s nimi. „Laboratorní vyšetření potvrdilo u uhynulých kusů virus ptačí chřipky subtypu H5N8. Zbývající drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena,“ sdělil Vorlíček.

Krajská veterinární správa vymezí tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření.