Zlínská zoo je ve finanční krizi. Peníze má už jen do konce dubna

Foto: archiv Zoo Zlín

ZLÍN – Dlouhé uzavření areálu má na zlínskou zoo těžký finanční dopad. I přes intenzivní podporu veřejnosti ztráty denně narůstají o stovky tisíc korun. „Bez částečné podpory státu skutečně hrozí, že zoo bude muset přijmout krizová provozní opatření,“ přiznala vedoucí oddělení marketingu Romana Bujáčková.

Ve stejné situaci se ocitly i další české zoo. Téměř půlroční jednání s několika ministerstvy i nedávný on-line rozhovor s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem však nepřinesly žádné výsledky. Zahrady tak stále nemají žádnou možnost, jak požádat o finanční kompenzace v důsledku protikoronavirových opatření.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Unie českých a slovenských zoo na začátku týdne zaslala dopis premiérovi Andreji Babišovi se žádostí o pomoc. „Nezastáváme názor, aby veškerou tíhu provozu zoo zajišťoval stát. Každá zoo se svým zřizovatelem hledá řešení stávající krize, pomáhá i veřejnost. Nicméně bez alespoň částečné pomoci státu není v silách zoologických zahrad provoz dále zvládnout,“ vysvětlil ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

Bez příspěvku se bude muset propouštět, odnést by to mohla i zvířata

Zoo stlačila nutné výdaje na minimum, provoz ale úplně zastavit nemůže. Finanční zdroje vydrží už jen do konce dubna. „Musíme se postarat o chovaná zvířata, platit za krmivo a energie, uhradit mzdy zaměstnancům,“ zdůraznil Horský.

Pokud se zahrada podpory státu nedočká, bude muset sáhnout k nepříjemným opatřením na snížení provozních nákladů. „Kvalitní krmivo nahradíme méně kvalitním, snížíme teplotu vytápění expozic a pavilonů, budeme muset bohužel propouštět i zaměstnance. Pokud by bezvýchodná situace pokračovala i po těchto krizových opatřeních, reálně hrozí snižování počtu chovaných zvířat, například přesunem do jiných evropských zoo, kde mají pandemii lépe zvládnutou a zoo se dočkaly pomoci od státu,“ popsal složitou situaci ředitel.

Zoologické zahrady v zemi ročně navštíví 7 milionů lidí. „Dle publikovaných ekonomických analýz provoz středně velké zoologické zahrady znamená pro státní rozpočet přínos kolem 250 milionů korun ročně. Je proto zarážející, že vláda České republiky doposud nepřipravila žádný anticovidový program na pomoc českým zoologickým zahradám,“ uzavírá Romana Bujáčková.