Kdo s koho? Při dostavbě D1 se hraje o čas

PŘEROV/OLOMOUC – Nekonečná byrokratická i právní mašinerie provází plánovanou dostavbu dálnice D1 u Přerova. Aktivisté opět vznesli připomínky proti změně územního řízení a hrají o čas. V listopadu letošního roku totiž vyprší termín původní stanovisko EIA, která se zabývá vlivem komunikace na životní prostředí. Prošvihnutí termínu by projekt vrátilo na samý začátek.

Veškerá snaha o legalizaci a fyzickou dostavbu desetikilometrového úseku mezi Přerovem a Říkovice by vyšla vniveč. Propojení dálniční sítě hází pomyslné klacky pod nohy aktivistická sdružení. Správní orgány se tak musí s jejich připomínkami opakovaně vypořádávat a předmět sporu měl na stole už i soud.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Přestože mělo být v těchto dnech rozhodnuto o změně územního řízení, bez kterého se nemůže kopnout do země, úředníci budou v následujících dnech řešit nové podněty, které podaly spolky Děti Země, Krajina Dluhonice a Voda z Tetčic. Upozorňují například na nedostatečně řešenou zimní údržbu.

„Požádali jsme kolegy z odboru životního prostředí a zemědělství, aby přezkoumali obsah nového závazného stanoviska, aby ho buď potvrdili, nebo změnili,“ sdělila médiím vedoucí Oddělení stavebního úřadu Olomouckého kraje Hana Mazurová.

Verdikt úředníků další postup prokazatelně zdrží. Ředitelství silnic a dálnic tak hraje vabank s časem. Přestože už vypsalo výběrové řízení na dodavatele stavby a připravuje podklady pro stavební povolení, zda se skutečně letos kopne do země není v tuto chvíli vůbec jisté.