Kraj se připravuje na nárůst dodávek vakcín, chystají se další očkovací místa

Ilustrační foto: KNTB

ZLÍNSKÝ KRAJ – Očkování ve Zlínském kraji snížilo množství nakažených zdravotníků a značně zpomalilo šíření koronaviru v pobytových sociálních službách. S předpokládaným nárůstem dodávek vakcín by měla vzniknout očkovací místa v každé obci s rozšířenou působností. Počítá se i se vznikem velkokapacitního očkovacího centra.

Očkování funguje, alespoň to vyplývá z počtů nakažených zdravotníků a lidí v domovech seniorů. „V zařízeních sociálních služeb se stále každých 5 dnů testuje, a nákazu se tak daří odhalit v krátké době. Přesto jsme oproti minulému týdnu zaznamenali mírný nárůst nakažených. Aktuálně se Covid-19 vyskytl ve 40 zařízeních pobytových sociálních služeb u 23 klientů a 46 zaměstnanců,“ sdělila náměstkyně hejtmana pro sociální oblast Hana Ančincová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Od středy je v provozu nové očkovací místo v Luhačovicích a chystá se otevření dalších center. „Připravujeme také velkokapacitní očkovací místo, které bude ve zlínské PSG aréně. Přibližně od května tak budeme schopni očkovat až 6 tisíc osob denně. Stále platí, že přednost v očkování mají mít starší osoby, které nejvíce zatěžují nemocnice. V těch je hospitalizováno téměř 50 procent osob nad 70 let,“ informoval hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Doposud Zlínský kraj obdržel 65 470 vakcín proti covidu. Prozatím se podařilo vyočkovat 54 525 dávek.

Zátěž nemocnic je stále vysoká

S náporem covidových pacientů se neustále musí potýkat všechny krajské nemocnice, kritická je hlavně situace v intenzivní péči. Ve všech čtyřech špitálech nyní leží 283 lidí s koronavirem, přičemž 56 je na intenzivních lůžkách. „Krajské nemocnice jsou na hranici svých možností. Zlepšení situace máme ve svých rukou. Věřím, že když k sobě budeme ohleduplní, budeme dodržovat ochranná opatření, situaci zvládneme,“ řekl Radim Holiš.

Podle dat ministerstva zdravotnictví je nyní ve Zlínském kraji 1 935 lidí, kteří měli pozitivní test na koronavirus. Co se šíření onemocnění týče, region stále patří mezi republikové premianty. Na Kroměřížsku za týden přibylo 325 nových případů na 100 tisíc obyvatel, což je třetí nejnižší výsledek v zemi. Dobře na tom je i Zlínsko, kde se za stejné období prokázal přírůstek 386 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Jen o něco málo vyšší čísla hlásí Uherskohradišťsko a Vsetínsko, kde přibylo shodně 391 nových případů na 100 tisíc obyvatel.