Naučná stezka nedaleko zámku Kozel láká k bezva vycházce

PLZEŇSKO – Zhruba deset kilometrů měří naučná stezka, pojmenovaná po Františku Xaveru Francovi. Vede překrásnými místy nedaleko zámku Kozel a obsahuje třináct informačních tabulí.

Ty zpracoval Klub Augusta Sedláčka a vedle textů obsahují také ilustrace se zaměřením na přírodu, historii a archeologii zdejšího regionu. „Naučná stezka Františka Xavera France se nalézá východně od Šťáhlav, kde prochází romantickým Hádeckým polesím a na východě přírodním parkem Kamínky. NS byla otevřena v roce 1995, v roce 2013 rozšířena a původní uzavřený procházkový okruh s výchozím a konečným bodem pod hradem Lopatou byl změněn na trasu s cílem v Kornaticích. NS prochází krajinou s pestrou historickou minulostí a přírodní oázou bohatou na rostlinné a živočišné klenoty. Výškově členitá trasa vede místy po dochovaných středověkých úvozových cestách. Dotaci na obnovu NS poskytl Plzeňský kraj, plzeňská správa Lesů České republiky vybudovala nové lávky a odpočívadla. Návštěvu naučné stezky lze spojit s prohlídkou nedalekého zámku Kozel.“ uvádí webové stránky Klubu českých turistů Plzeňského kraje. Nutno dodat, že to zatím současná epidemiologická situace bohužel nedovoluje.

František Xaver Franc původně pracoval na zámku Kozel jako umělecký zahradník. Během svého působení zde se však začal intenzivně věnovat zkoumání stop dávné lidské činnosti na území šťáhlavského panství a stal se tak vlastně průkopníkem počátku archeologie ve střední Evropě.

Danému tématu se věnuje také výstava v mázhauzu sídla pracoviště plzeňského Národního památkového ústavu, dostupná rovněž online.

V reportáži pořadu Toulavá kamera České televize vás po trase, procházející touto jedinečnou oblastí, provedou autoři uvedené výstavy.