Prostějovské děti na hřiště smí, přerovské nikoliv

PROSTĚJOV/PŘEROV – Dvě, zhruba stejně velká, okresní města, obdobný počet obyvatel a přesto diametrálně odlišné názory na zábavu dětí v době koronavirové epidemie. V Prostějově zůstala dětská hřiště otevřená. V Přerově se zamkla a hlídají je strážníci.

Děti jsou stejné v Prostějově i Přerově. Mají svoje potřeby, chtějí si hrát, potřebují se vyběhat. Přesto mají odlišné podmínky pro trávení volného času v době, kdy je Česko v prozatím nejvyšším stupni uzávěry.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Koronavirová epidemie dopadá na nás všechny a spoustu starostí mají také rodiče menších dětí. Musejí totiž řešit, jak budou kluci a holky trávit volný čas. Chceme dát rodičům a prarodičům více možností, jak děti zabavit. Vyrazit každý den na čerstvý vzduch je důležité pro všechny,“ sdělil primátor Prostějova František Jura s tím, že se město stará o zvýšenou dezinfekce těchto ploch.

Přerov se rozhodl jít cestou vládních doporučení. „V Přerově budou dětská hřiště uzavřena zámky. Tam, kde to není možné, budou vyvěšeny informativní cedulky o zákazu vstupu. Kontrolu v rámci pochůzkové činnosti zajistí městská policie. Strážníci případné návštěvníky upozorní, že je třeba zákaz respektovat,“ sdělila tisková mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Přerovské děti jsou tak oproti prostějovským ve značné nevýhodě a jejich matky se pochopitelně zlobí. „Do školy nesmí, sportovat nesmí, na vzduch nesmí. Máme vůbec ještě dýchat?“ položila na sociálním fóru řečnickou otázku Kateřina Lehnertová. „Co mám říct své dvouleté dceři, když mi brečí, že se chce pohoupat?“ ptá se Katarína Fiebichová.

Dotčené orgány zatím mlčí. V tuto chvíli nezbývá než doufat, že by vzhledem k rozvolnění pohybu mimo katastr obce za volnočasovými účely, mohlo dojít i k otevření přerovských  hřišť a sportovišť.