Ve Šternberku vzniká nové místo pro setkávání lidí. Starý třešňový sad bude brzy obnoven

ŠTERNBERK – Třešňový sad rozprostírající se na ploše 3,5 hektaru mezi osadou Aleš a průmyslovou zónu za Kauflandem ve Šternberku bude již brzy sloužit svému původnímu účelu. Ovocné stromy vysazené pravděpodobně na přelomu 50. a 60. let 20. století několik posledních let zarůstaly jasany, šípkovými růžemi a dalšími keři. Ze sluncem zalité oázy pro spoustu druhů hmyzu a ptáků se tak stala tmavá neproniknutelná džungle z trnů a hustého větvoví.

Od loňského září se skupina ochranářů každý víkend schází, aby staré třešně zachránila a obnovila původní funkci sadu. Od března letošního roku za pomoci křovinořezů a motorových pil postupně kácí stromy a keře, jež třešně zastiňují či jim jinak ztrpčují život. Avšak účastníci nemyslí jen na třešně samotné. Aby nová podoba sadu poskytla útočiště co největšímu počtu zvířat, ponechávají dál růst stromy a keře nepřekážející třešním, zejména pak duby, lípy, habry, trnky a hlohy. „Mnohé stromy jsou stále ještě velmi vitální a díky tomu poskytují prostor pro život celé řadě ohrožených druhů živočichů,“ řekl pro Českou televizi správce sadu Jiří Beneš. Žije zde například největší evropský motýl martináč hrušňový.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

V sadu je asi stopadesát třešní a i po šedesáti letech od výsadby je velké množství stromů v dobré kondici. Některé však již postupně odumírají. Proto až se budete zrevitalizovaným sadem procházet, nedivte se, že objevíte několik torz stromů s popadanými větvemi. Ponechání takového dřeva k postupnému rozpadu je totiž součástí plánu na vytvoření vhodných životních podmínek pro nejrůznější druhy živočichů. Velikost sadu poskytne v dalších letech prostor i pro výsadbu mladých třešní, jež zajistí existenci sadu i pro další generace.

Obnova sadu přijde řádově na desítky až stovky tisíc korun. I proto Jiří Beneš založil na internetu dárcovskou kampaň. Sad je majetkem města Šternberka a iniciátory jeho obnovy je kromě zmíněného Jiřího Beneše i odbor životního prostředí městského úřadu.