Kriticky ohrožený luňák červený byl otráven na Hodonínsku

ilustrační foto: pixabay.com

HODONÍN – Kriticky ohrožení luňáci červení byli otráveni na Hodonínsku i na Litoměřicku. Podařilo se je dohledat díky vysílačkám GPS-GSM logger, kterými byli ptáci vybavení. Tříletý luňák z Hodonínska chtěl založit rodinu, už to ale nestihl.

Díky vysílačce víme například i to, že samec luňáka nalezený na Hodonínsku se narodil v roce 2018 na Hodonínsku a zimoval v Itálii. Zpět na jižní Moravu se vrátil založit rodinu, už měl samici. K tomu už ale nedošlo. „Luňák dostal vysílačku jako mládě v roce 2018 na Hodonínsku. Letos, kdy by dosáhl tří let, mohl poprvé hnízdit a podle pozorování se již zdržoval v páru,“ řekl Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické ČSO. Ornitologové dohledali dravce poté, co vysílačky, kterými byli ptáci vybaveni, signalizovaly, že se nepohnuli z místa. Ornitologové z ČSO měli podezření na úhyn a následná kontrola jej potvrdila. Mladý samec luňáka byl nalezený v pozici typické pro otravu – měl křečovitě roztažená křídla a zaťaté pařáty, ještě s kusem masa v zobáku. Psovodka ČSO na obou lokalitách dohledala ještě další mrtvé živočichy, rovněž s typickými příznaky otravy. Zda se jednalo o otravu nervovým jedem karbofuranem, který traviči k likvidaci dravců používají nejčastěji, určí pitva. Případy si převzala kriminální policie, která je vyšetřuje jako trestné činy.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Luňák červený nalezený 14. března 2021 na Hodonínsku. Foto: Gašpar Čamlík