Majitel ostravské huti Liberty ohlásil finanční problémy

Hutnický průmysl (pxb)

OSTRAVA / VELKÁ BRITÁNIE – Společnost Greensill Capital je hlavním věřitelem společnosti GFG Aliance, která vlastní kromě 12 oceláren ve Velké Británii také huť Liberty Steel Ostrava. Greensill však ohlásila minulý týden bankrot. Liberty v Ostravě přitom zaměstnává na šest tisíc lidí.

Společnost GFG, kterou vede podnikatel Sanjeev Gupt, již hledá nový zdroj financování poté, co její hlavní věřitel, Greensill Capital, minulý týden vyhlásil insolvenci. Podle Guptových slov je Liberty silnou společností, o jejíž budoucnost se neobává.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Podle listu Financial Times pracuje na plánu záchrany společnosti Liberty Steel i britská vláda, jejíž stínový ministr Ed Miliband se již zmínil o plánu, že by britská vláda společnost Liberty v případě úplného krachu eventuálně znárodnila.

Ostravskou huť koupila společnost Liberty v roce 2019 od výrobce oceli ArcelorMittal. Liberty Steel je přitom třetím největším producentem oceli v Británii, kde provozuje 12 oceláren. V případě, že by britská vláda společnost znárodnila, stalo by se tak společně s ostravskou hutí do té doby, než by se našel pro ostravský podnik nový majitel.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy však o hutě ani před pandemií nebyl přílišný zájem, takže je poměrně málo pravděpodobné, že by se v případě krachu Liberty rychle našel kupec pro ostravskou huť. Pracovní místa 6000 tisíc lidí v ostravském regionu by v takovém případě mohla být ohrožena.