Maminky to do porodnice nestihly

Až se jednou Nelinka dozví, za jakých okolností přišla na svět

NEZAMYSLICE, JESENÍK – S překotnými porody se v posledních týdnech doslova „roztrhl pytel“.  Své o tom ví hned dvě maminky, které minulý týden přivedly své děti na svět v provizorních podmínkách. Místo specializovaných gynekologů jim byli k ruce manželé a záchranáři první pomoci.

Překotně se v neděli rodilo v Nezamyslicích na Prostějovsku. Mladou maminku kontrakce překvapily natolik, že už nestihla přejet do porodnice. Na pomoc spěchali záchranáři z Prostějova. Rodičce byl mezitím k dispozici partner. „Dispečerka Markéta na telefonu radila velice šikovnému tatínkovi, jak postupovat, než na místo dorazí sanita. Zásah v Nezamyslicích nakonec dopadl velmi dobře, i přes prvotní nepostupování miminka v porodních cestách,“ sdělila tisková mluvčí Lucie Urbanová s tím, že od počátku letošního roku už se jedná o pátý překotný porod v regionu. Po příjezdu záchranářů na místo přivedla mladá maminka společně se záchranářkou Janou na svět malou holčičku Nelinku.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Zcela bez pomoci dala život svému synovi i Iva Lukáčová z Jeseníku. Svého syna porodila v noci z pátku na sobotu venku před autem, kdy teplota vzduchu dosahovala šesti stupňů pod nulou. „Vzbudily mě kontrakce po dvou minutách. Deset minut od prasknutí vody jsem porodila. Sanitka přijela asi minutu nebo dvě po porodu a už nám jen přestřihli pupeční šňůru a odvezli do porodnice. Malý byl podchlazený, ale už je v pořádku,“ sdělila maminka malého Filípka.

„Dělali jsme, co jsme mohli,“ říká Iva Lukáčová

„Strach jsem neměla, ale je fakt, že na toto nemůže být připravena žádná maminka. Jednalo se o můj druhý porod. Měla jsem šok, že je to tak rychlé. Kdybych byla prvorodička, asi by to bylo horší. Neměli jsme v tu chvíli žádnou pomoc, dispečink nám pouze poslal sanitku, dál už jsme nekomunikovali. Byli jsme na ulici sami s manželem a dělali, co jsme mohli. Naštěstí to bylo tak rychlé, že nedošlo k žádné komplikaci,“ popisuje Iva.

Malý Filípek se má čile k světu