Šest migrantů zadrželi policisté na D1. Byli mezi nimi nezletilí i děti

Migranti se ukrývali mezi paletami se zbožím. Foto: Policie ČR

KRAJ VYSOČINA – Kontrola kamionu na D1 odhalila skupinu migrantů, kteří se chtěli dostat do západní Evropy. Kromě dvou mužů byli ve skupině dva mladiství, ale i dva nezletilí chlapci. Dvojice dospělých musí republiku opustit, mladší hoši skončili ve výchovných ústavech.

Hlídka cizinecké policie kontrolovala kamion ve čtvrtek 18. března večer na 111. kilometru dálnice ve směru na Prahu. Impulsem bylo oznámení řidiče, že se v jeho nákladovém prostoru mohou nacházet neznámé osoby. Řidič vyjel z Bulharska a Českou republikou jen projížděl.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Mezi paletami zavařenin v návěsu policisté vzápětí skutečně objevili šest migrantů, kteří tvrdili, že jsou z Afghánistánu. „Kontrolou cizinců byly nalezeny doklady žadatele o azyl Rumunska, podle kterých bylo možné některé z nich ztotožnit. Zbývající migranti u sebe cestovní doklady neměli a nebyli schopni žádným způsobem prokázat svoji totožnost,“ uvedla mluvčí policie Dana Čírtková.

Migranti přiznali, že jim do úkrytu v kamionu pomohli převaděči a že jejich cílovými zeměmi jsou Francie a Německo. Měli všem tu smůlu, že k nám vstoupili v době ochranných opatření proti šíření onemocnění covid-19, což jejich pobyt na našem území jednoznačně zakazuje. Testy na covid měli naštěstí všichni negativní.

Dvěma dospělým bylo vydáno rozhodnutí o opuštění našeho území a byli eskortováni do záchytného zařízení ve Vyšních Lhotách. Mladíci, kterým ještě nebylo osmnáct, skončili ve výchovném ústavu Višňové a nejmladší chlapci ve výchovném ústavu Hostouň u Horšovského Týna.