Lípy musely ustoupit vodovodu, lidé to obrečeli

Lidé jsou kácením pohoršeni. /foto: ilustrační/

PROSTĚJOV – Plánované kácení více než tři desítek lipových stromů vzbudilo v Prostějově silné emoce. Lidé jich želeli a na místa pařezů nosili svíčky. Lípy musely ustoupit rekonstrukci vodovodu.

Velkou vlnu nevole vzbudilo kácení lipových stromů na České ulici v Prostějově. Obyvatelé tamní části protestovali, že o plánované těžbě nevěděli. „Cítili jsme obrovskou bezmoc a beznaděj. Vehnalo nám to slzy do očí,“ sdělila starší žena, která v ulici žije desítky let.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Jak je možné jen tak pokácet během dvou dnů třicet zdravých stromů? Ptali se občané na všemožných fórech a na znamení smutku i zklamání z jednání úřadů vykonali na místě těžící pogromy pietu se svíčkami.

Město vidí jinak

„Hlavním důvodem žádosti o povolení kácení dřevin v ulici Česká byl havarijní stav vodovodního potrubí. Stromy byly v minulosti vysázeny v trase vodovodu a bez zásahu do kořenového systému by nebylo možné opravu vodovodu provést. Orgán ochrany přírody na základě shromážděných podkladů a porovnání veřejných zájmů rozhodl o povolení kácení dřevin kladně. Současně s povolením byla uložena náhradní výsadba v rozsahu třiceti kusů listnatých dřevin s obvodem kmene více než 18 centimetrů,“ vysvětlila postup náměstkyně primátora Milada Sokolová s tím, že se hledaly možnosti, jak se kácení stromů vyhnout.

„Věřte, že poměřování veřejných zájmů, v tomto případě zásobování obyvatelstva vodou a ochrany přírody, není jednoduché, dodala Sokolová.

Lidé ale namítají, že stromy zde tvořily neopakovatelný genius loci, který do této části města lákal lidi k procházkám. Podle nich potrvá velmi dlouho, než zde vyroste nová alej, jež poskytne v létě tolik potřebný stín. Odborně zpracovaná inventarizace dřevin dokládá, že na první pohled krásné lípy už nebyly v ideální kondici. Jednalo se o dřeviny se zhoršeným, až výrazně zhoršeným zdravotním stavem a sníženou vitalitou, dodává posudek města.