Navštivte vilu Stiassni – historické místo žijící současností

Vila Stiassni v Brně. Zdroj: Národní památkový ústav

Na svažitém a rozsáhlém pozemku v brněnské Masarykově čtvrti stojí vila Stiassni, která reprezentuje nejvýznamnější obytné stavby meziválečného období. Při prohlídce této skvostné funkcionalistické vily a při procházce rozlehlou zahradou se na chvíli ocitnete ve třicátých letech 20. století. Kráčejte po stopách času a vychutnejte si luxus a noblesu krásné prvorepublikové vily.

Vstupte do časů historie

Vila Stiassni nabízí svým návštěvníkům dva prohlídkové okruhy – základní (interiér vily) s průvodcem a individuální prohlídku zahrady. Uvnitř prvorepublikové budovy se seznámíte s poutavou historií vily Stiassni, prohlédnete si vkusně zařízené interiéry, které působí téměř zámeckým dojmem – společenské salonky, jídelna a schodišťová hala.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Vila Stiassni v Brně. Zdroj: RAKO
Vila Stiassni v Brně. Zdroj: RAKO

V prvním patře, kam vystoupáte po mohutném dřevěném schodišti, nahlédnete do soukromých pokojů rodiny. Svým charakterem by se daly nazvat spíše apartmány, neboť jejich součástí je šatna, koupelna a ložnice. Při prohlídce vily vstoupíte i do míst určených pro služebnictvo a zaměstnance.
Milovníci přírody a zahrad by si neměli nechat ujít procházku v jedné z největších soukromých zahrad v meziválečném Československu. Za obdiv určitě stojí, jak je zahrada důmyslně oddělena terénními stupni a zelení. Součástí je také terasa, plavecký bazén, tenisový kurt, skleníky či ovocný sad.

Vila Stiassni v Brně. Zdroj: RAKO

Vilu Stiassni můžete navštívit celoročně, a to každý pátek, sobotu, neděli, pondělí a také o státních svátcích. Komentované prohlídky interiéru začínají vždy v celou hodinu a je doporučeno si prohlídku rezervovat.  Aktuální a bližší informace o otevírací době a vstupném najdete na webových stránkách Vila Stiassni.

A abychom vás inspirovali k návštěvě, podívejte se na virtuální prohlídku vily Stiassni.

Jaké dějiny ovlivnily osud vily?

Krásnou funkcionalistickou vilu s prostornou zahradou nechal pro svou rodinu v letech 1927 – 1929 postavit brněnský továrník Alfred Stiassni. Společně se svou manželkou Hermine požádali o návrh významného architekta Ernsta Wiesnera. Vila stojí v rezidenční Masarykově čtvrti, kde v meziválečné době vznikla řada významných realizací moderní architektury.

Vila Stiassni v Brně. Zdroj: Národní památkový ústav

Zvenku vila zdůrazňuje stylovou čistotu, kterou ze všech stran obklopuje tříhektarová zahrada s tenisovým kurtem a bazénem; v interiéru si majitelé prosadili prvorepublikový komfort. Toho si však bohužel dlouho neužili. Židovská rodina Stiassni vilu obývala pouhých devět let a ze strachu před blížící se okupací uprchla do Londýna, později do Kalifornie.

Vila Stiassni, pojmenovaná po svých majitelích, však po druhé světové válce sloužila jako luxusní hotel pro významné státní návštěvy. A tak se o ní začalo hovořit jako o „vládní vile”. Dnes ji spravuje Národní památkový ústav, který ji po obnově zpřístupnil k návštěvě široké veřejnosti.

Místo

Kraj: Jihomoravský
Okres: Brno-město
Město: Brno

Kontakt

Vila Stiassni
Hroznová 14
603 00 Brno-Pisárky
tel: +420 778 545 993
e-mail: vila@npu.cz 
www.vila-stiassni.cz