Nevydání placenty a postup při porodu byl v pořádku. Ústavní soud se zastal lékařů v Neratovicích!

Ilustrační foto: Pexels

MĚLNÍK – Ústavní soud zamítl stížnosti ženy, která žádala odškodnění 500 tisíc od provozovatele nemocnice v Neratovicích na Mělnicku. Na svých právech měla být krácena při porodu.

Žena si prostřednictvím advokátky Ligy lidských práv stěžovala na zacházení při porodu, kdy lékaři měli nerespektovat její přání a prováděli zákroky bez jejího informovaného souhlasu. Konkrétně poukazovala na to, že v rozporu s jejím přáním urychlovali porod, provedli nástřih hráze, nutili ji do polohy vleže s nohama v držácích, nerespektovali její soukromí, celkově s ní zacházeli neohleduplně a znemožnili jí opustit nemocnici. Navíc ji po porodu vydat placentu.

Ústavní soudci ale žádné porušení ženiných práv nezjistili. Porod se podle zdravotnické dokumentace komplikoval a bylo nutné přivést dítě na svět rychleji. Podle verdiktu všechny úkony zdravotníků odpovídaly dostupným poznatkům lékařské vědy a jejich cílem bylo chránit dítě i rodičku. Ochrana života a zdraví dítěte může podle nálezu soudu v určitých situacích ospravedlnit i zásah do práv matky. V ženině případě pak i vydání placenty podle soudu bránilo doložené riziko infekce.

V případu se angažuje Liga lidských práv, která poukazuje na problém údajného „porodnického násilí“.