Šest nových vozů nastoupilo do služby ke krajským záchranářům

Foto: Zlínský kraj

ZLÍNSKÝ KRAJ – Vozový park krajské záchranné služby se rozrostl o čtyři sanitky, spaciální vozidlo pro zvládnutí mimořádných událostí a automobil pro úsek krizové připravenosti. Jejich pořízení vyšlo na 20 milionů kraje. Do provozu byly slavnostně uvedeny za přítomnosti představitelů Zlínského kraje.

Vozy záchranářů ročně najedou přes dva miliony kilometrů, vozový park je proto třeba pravidelně obměňovat. „Naše auta jsou extrémně namáhána a každý rok ujedou velké množství kilometrů. Pravidelná obměna vozového parku je tak nutností. A nám se to daří, z čehož máme radost. Nová vozidla začnou ihned sloužit. Nahradí ta, která jsou již stará a opotřebovaná,“ řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Josef Valenta.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V případě čtyř sanitek jde o moderní typ VW Transporter, který oproti starším modelům poskytuje záchranářům výrazně více místa k práci. Jde o mobilní jednotky intenzivní péče s kufrovou nástavbou, s velmi jednoduchým ovládáním a vysokou mírou bezpečnosti. Cena jedné sanitky je téměř 3,4 milionu korun, pořízeny byly z peněz záchranné služby

Speciál pro zvládnutí mimořádných událostí typu Iveco Daily je teprve druhým vozidlem tohoto typu ve Zlínském kraji. Záchranáři ho využijí v případě nehody, kdy je třeba akutně ošetřit velké množství postižených. Vhod přijde i při velkých plánovaných akcí, kdy může posádka vůz připravit jako zázemí pro ošetření. Náklady na pořízení přesáhly 4,7 milionu korun, které šly z peněz poskytnutých státem na krizovou připravenost.

Úplnou novinkou je vůz typu VW Amarok. Využíván bude především v rámci krizového řízení organizace a jako doprovodné vozidlo týmu biologické ochrany. Z toho důvodu má i velký nákladový prostor, který je možné využít při servisních zásazích a přepravě materiálu. Cena je téměř 1,7 milionu korun, které pochází z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.