Sirény sanitek včera uctily oběti covidu

Foto: ZZS PK

PLZEŇSKÝ KRAJ – Včera dopoledne se rozezněly sirény vozidel zdravotnické záchranné služby v Plzeňském kraji. Je tomu totiž rok, co v Česku zemřela první oběť koronaviru. Byl jí čtyřiadevadesátiletý muž z Prahy.

Do dnešního dne bohužel s covidem zemřelo už přes 24 tisíc lidí. Nejen starých a nemocných… „Nejmladší obětí je zatím teprve osmiletá dívka z Plzeňska, nejstarší pak 104letá seniorka. Právě před oním rokem nikdo z nás, zdravotníků, ale ani běžných občanů, pacientů nebo živnostníků netušil, co nás čeká. Že máme vydržet ještě dva týdny, tři, šestapadesát… Kvůli viru, jež nás všechny překvapil, zaskočil a převrátil naše životy,“ popisuje smutnou realitu pracovník operačního centra záchranářů Vítězslav Sladký.

Občanská iniciativa Minuta ticha proto vyzvala ke společnému uctění obětí pandemie, a to v pravé poledne 22. března. Ve stejný čas se rozezněly kostelní zvony po celé republice. K této iniciativě se celostátně připojila i Asociace Zdravotnických záchranných služeb ČR a vyzvala tak ke společné pietě za oběti pandemie. „Jsme přesvědčeni, že společné sdílení smutku a vzpomínek na oběti umožní naší společnosti lépe a důstojněji vykročit do budoucnosti po skončení pandemie. Čeká nás ještě mnoho nových výzev, jež se budeme muset naučit zvládat,“ dodává Vítězslav Sladký.