Fakultní nemocnice Brno bude podávat pacientům nový lék od firmy Regeneron

Zdroj: FN Brno

BRNO – Léčivo REGN-CoV-2 od firmy Regeneron je nový typ léku, který pracuje na bázi protilátek. Bude se podávat ve Fakultní nemocnici ambulantním pacientům starším 12 let. Je doporučen k léčbě mírného až středně závažného onemocnění covid-19.

Bamlanivimab úspěšně aplikují zdravotníci již dva týdny, nyní je na cestě další lék s monoklonálními protilátkami, který schválilo jak Ministerstvo zdravotnictví, tak Státní ústav pro kontrolu léčiv. Určen je pro ohrožené skupiny, kterým by onemocnění koronavirem mohlo přitížit. Je však nutné zahájit léčbu včas, ještě před vypuknutím nemoci natolik, aby musel být pacient hospitalizovaný.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Přípravek s léčivými látkami casirivimab a imdevimab se podává ve formě nitrožilní infuze jednorázově, lék kape 60 minut a poté pacient ještě hodinu setrvává na místě. „Léčba je určená pouze pro ambulantní pacienty starší 12 let, pro ty, kteří jsou již hospitalizovaní v nemocnici a mají léčbu kyslíkem, vhodná není,“ podotýká tisková mluvčí Veronika Plachá. Protilátky je nutné podat v počátečních fázích nemoci, nejpozději 7 dní od začátku obtíží a nejpozději 3 dny od pozitivního testu. Je určen pro rizikové pacienty s například morbidní obezitou, diabetem, plicní hypertenzí, trombofilií nebo po transplantaci kostní dřeně.

Fakultní nemocnice bude jedním ze dvou distribučních míst léku pro ostatní zdravotnická zařízení a zároveň bude léčbu podávat na Klinice infekčních chorob.