Hasiči zasahují v místech výskytu nebezpečné nákazy ptačí chřipkou. Drůbež musí být utracena

foto: HZS Královéhradeckého kraje

KRÁLOVÉHRADECKO – Nebezpečná nákaza se potvrdila v kraji ve třech drůbežárnách firmy Perena. V pondělí zasahovaly jednotky v Dobřenicích, kde muselo být utraceno zhruba 24 tisíc kachen. V úterý se hasiči přesunuli k další práci do novobydžovské části Zábědov.

Než začaly hasičské jednotky zasahovat, tak byly proškoleny krajskými veterináři, jak se zvířaty zacházet. Zásah probíhá v jednorázových ochranných oděvech, v respirátorech a dalších osobních ochranných prostředcích. Do řešení situace je zapojena Policie ČR, veterinární správa a zaměstnanci firmy Perena.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V pondělí pracovali hasiči až do pozdních nočních hodin, během dne bylo v kontejnerech s oxidem uhličitým utraceno zhruba 24 tisíc kachen. „Protože se jedná o zásah při výskytu nebezpečné nákazy, bylo nutné zajištění dekontaminace osob a techniky pomocí speciálních souprav,“ říká mluvčí hasičů Martina Götzová.

Na místě bylo zároveň nutné provést průběžnou dezinfekci prostor po vyprázdnění hal, k čemuž byly využity speciální technické prostředky. „Například fumigátor. Jde se o dekontaminační termogenerátor, který vytváří mlhu, pomocí které jsme schopni rychle dezinfikovat i větší prostory,“ uvedl řídící důstojní záchranného útvaru Lukáš Kmec.

V úterý i v zábědovském chovu bylo vytvořeno odpovídající zázemí, vyrostla zde dekontaminační stanoviště pro zasahující techniku a osoby, práce probíhaly stejným způsobem jako den předchozí. Ze čtyř hal bylo utraceno zhruba 15 tisíc kachen. Krátce po jedné hodině odpoledne byla práce ohledně drůbeže hotova, hasiči však zůstali na místě až do večerních hodin, protože dezinfikovali objekty, ve kterých drůbež žila.

Dnes se jednotky přesunuly na poslední stanoviště své práce a to do Chudonic. Během obou dnů se při zásahu vystřídalo na místě události asi sedm desítek hasičů, profesionálních i dobrovolných. Zapojili se profesionální hasiči ze stanic Hradec Králové, Hradec Králové – Pražská, Náchod, Nový Bydžov, Záchranného útvaru HZS ČR (Hlučín, Jihlava) a dobrovolní hasiči ze všech královéhradeckých jednotek, Nového Bydžova, Staré Skřeněře, Humburků a Sloupna.

Co je Ptačí chřipka?

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny.