Najděte všech sedm trpaslíků vytesaných do skály v pohádkové krajině Českého Švýcarska

Trpasličí skála
Trpasličí skála v Českém Švýcarsku. Foto: Jiří Drnec

Máte rádi pohádky? A co takhle Sněhurka a sedm trpaslíků? Pokud zní vaše odpověď ano, můžete se inspirovat a vyrazit na výlet k trpasličí skále, kde se s těmito stvořeními potkáte tváří v tvář. Vaše děti z tohoto nevšedního setkání a hledání všech sedmi trpaslíků ve skále budou mít nezapomenutelný zážitek.

V krásné krajině Českého Švýcarska se nachází skalní útvar nazývaný Trpasličí skála. Toto pohádkové místo najdete nedaleko silnice z Rynartic do Jetřichovic. Za své jméno vděčí sedmi trpaslíkům, které do skal vytesali Eduard a Ernest Vaterovi.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Toto jedinečné dílo započal roku 1832 Eduard Vater, místní lidový umělec. Kronika u skály návštěvníkům říká, že dílo bylo vytvořeno v roce 1870, jelikož jej později dokončil Eduardův syn Ernst. Po válce reliéfy zarostly mechem, ale po roce 1989 byly očištěny a znovu nabarveny. Dodnes trpaslíci i se Sněhurkou shlíží ze svahu úvozu.

První část výletu vede po dřevěných schodech a dále cesta pokračuje po úzkém schodišti v sevření skály, ve které se objevují barevně provedení trpaslíci. Vršek skal vybízí k odpočinku s krásným výhledem na okolní lesy a vinoucí se silnici. Tento výlet je oblíbený zejména u dětí, které milují hledání svých oblíbených postaviček.

Cesta ke skále
Schody vedoucí k Trpasličí skále. Zdroj: ceskesvycarsko.cz

I když si můžete myslet, že najít všechny bude snadné, není tomu tak. Jsou sice barevní a nedaleko od sebe, ale zjeví se vám vždy, když to nejméně čekáte. Najít je všechny i se Sněhurkou je pro děti zábavná hra a s vaší pomocí se jim to určitě podaří.

Skála je prudší, než by se mohlo na první pohled zdát, takže kočárky určitě nechejte dole a děti držte pevně za ruku, aby cesta byla pro všechny bezpečná. Nezdržíte se tu dlouho, maximálně půl hodiny až hodinku, ale můžete se tady zastavit např. po cestě na Rysí stezku, na které si děti také užijí spoustu zábavy.

Reliéf podél schodů
Reliéfy jsou vytesané podél úzkých schodů ve skále. Foto: Jiří Drnec

Kudy ke skále?

Pokud jedete autem od Rynartic, hledejte skálu na pravé straně. Pokud od Jetřichovic, budete ji mít po levé ruce. Místo není turisticky hojně navštěvované, takže zde nenajdete žádné odstavné parkoviště. Váš vůz tedy budete muset nechat u krajnice a vyrazit pátrat po trpaslících pěšky.

Autobus vás z Děčína i České Lípy doveze do Jetřichovic, odkud se můžete vydat pěšky směrem na Rynartice.

Tip na další výlet

Asi 500 metrů od Trpasličí skály se nachází Křížový vrch, odkud se nabízí nádherné výhledy do okolí. Obzvlášť západ Slunce je zde velmi působivý.

 

Místo:

Kraj: Ústecký
Okres: Děčín
Obec: Rynartice

Kontakt:

Informační centrum Českého Švýcarska Jetřichovice

Jetřichovice 91
407 16 Jetřichovice

Tel: +420 412 554 286
E-mail: informace@ceskesvycarsko.cz
Web: https://www.ceskesvycarsko.cz/cs