Policie radí: Co dělat, když náhodou najdete střelivo, nebo výbušniny?

Foto: raš - Darkovičky / Opavsko je místem častých nálezů nevybuchlé válečné munice

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ / OPAVSKO – Převážně v jarních a podzimních měsících při pracích na polích, zahradách, ale také při stavebních a výkopových pracích, úklidu sklepů, kůlen a půdních prostor, nacházejí lidé kovové předměty, které pocházejí z válečné doby. Granáty, letecké miny, bomby a pěchotní munici lidé nezřídka najdou i při procházce lesem, nebo sběru hřibů a lesních plodů.

Specifickou skupinou obyvatel, která tyto věci nachází, jsou “hledači pokladů” s detektory kovů, kteří cíleně hledají válečné předměty. Při svých aktivitách nalézají i kosterní ostatky z období 2. světové války, drobné kovové mince, knoflíky, identifikační známky vojáků a již zmíněnou munici.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Policie České republiky upozornila v těchto dnech širokou veřejnost, aby v případě nálezu jakéhokoliv podezřelého předmětu, který vypadá jako munice, s předměty v žádném případě nemanipulovala, nezkoumala je a nepřenášela.

“V žádném případě nesmí nikdo s nalezenou municí neodborně nakládat, brát ji do rukou, kopat do ní a přenášet ji z místa na místo,” řekl mluvčí Policie České republiky, René Černohorský.

Také odnášet si takový předmět domů, nebo jej donést až na policejní služebnu, je velmi nezodpovědné. Při tomto jednání se lidé vystavují nebezpečí zranění, případně i úmrtí a také bezprostředního ohrožení svého okolí. Při odnesení “suvenýru” bez ohlášení domů pak dokonce páchají trestný čin nedovoleného ozbrojování.

Nález munice by měl být vždy neprodleně nahlášen na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky na čísle 158 s přesným určením místa výskytu věci. Mál-li nálezce tu možnost, pak má předmět z dálky, bez jakéhokoliv dalšího doteku, nafotit mobilním telefonem a po předchozí telefonické domluvě snímek poslat policistům.

Na místo nálezu se pak v co nejkratším čase dostaví policejní hlídka, která provede další nezbytná opatření a zavolá specialistu, který předmět prozkoumá a zjistí, o co se jedná. Zejména ověří, zda jde o nevybuchlou, či ještě o aktivní munici. Poté rozhodne, zda tento předmět bude zneškodněn na místě například řízeným odstřelem, nebo bude odvezen k dalšímu odbornému znehodnocení.

Nedávno jsme psali: Opavsko hlásí 4 nálezy válečné munice během 4 dní