Video: Padají led ze střech náklaďáků poškodil čelní skla několika aut, škoda na nich je za 70 tisíc korun

foto: Policie ČR

KRÁLOVÉHRADECKO – Někteří šoféři, kteří si pořádně neočistí vozidlo, si zřejmě neuvědomují, že led na střeše plachty je smrtící zbraní a následky mohou být zcela fatální. Policisté od uplynulé neděle do tohoto úterý, evidují tři případy poškození čelních skel.

Jak nyní sdělil policejní tiskový mluvčí Aleš Brendl, k první takové situaci došlo minulou neděli, když krátce po půl šesté odpoledne jel řidič neznámého náklaďáku bílé barvy s návěsem ve směru od Hořic na Bílsko u Hořic. Z jeho vozidla se za jízdy uvolnil led a spadl led na čelní sklo protijedoucího auta Volkswagen Golf. Šofér nákladního vozidla zřejmě asi nic nepostřehl a tak jel dál, směrem na Ostroměř. Led způsobil škodu za zhruba 10 tisíc korun.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

K další události došlo toto pondělí o půl osmé ráno na dálnici D11 na 79 km ve směru jízdy na Hradec Králové. „Ve směru na Prahu v tu dobu projíždělo nákladní vozidlo bílé barvy, ze kterého uvolněný led přelétl přes dálnici a následně zasáhl a poškodil přední část a čelní sklo u protijedoucího osobního automobilu Škoda Rapid,“ říká mluvčí. Škoda byla v tomto případě odhadnuta na 50 tisíc korun.

K poslední zaevidované události došlo včera, krátce po jedenácté hodině v katastru obce Třebnouševes. I v tomto případě odlétající led z nákladního vozidla spadl na čelní sklo, tentokrát protijedoucího auta Peugeot Boxer, na kterém vznikla škoda za zhruba 10 tisíc korun.

Policisté upozorňují:

Novela zákona č.361/2000 Sb. O provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, nám jednoznačně říká, že řidiči musí před jízdou odstranit z vozidla i samotného nákladu kusy ledu a sněhu, které by se mohly během jízdy uvolnit.

V praxi to znamená, že si před vyjetím očistíme všechna skla na vozidle i ta zadní a zpětná zrcátka, střechu vozu, návěs či vlek a v úvahu připadá i čepice sněhu na kapotě.  Pokud řidič vozidlo řádně neočistí, vystavuje se tak blokové pokutě až 2000 Kč a sankci do 2500 Kč ve správním řízení. Okolní státy rovněž pamatují na to, že řidič musí z vozidla dobře vidět, a za jízdu s neočištěným autem mají stanoveny poměrně přísné sankce. V Rakousku je to až pět tisíc eur, což je v přepočtu zhruba 130 tisíc korun.

Většina řidičů se naučila správně očistit své vozidlo od sněhu či námrazy a vyjíždí připraveni. Stále však někteří motoristé pro očištění vozu používají jen stěrače, což v zimních podmínkách nezaručuje dostatečný výhled a ohrožuje to ostatní účastníky silničního provozu.