KORONAVIRUS: Opozice připustila podporu nouzového stavu, podmínkou je návrat dětí do škol

Zdroj: Pixabay

Česko – KSČM, ale také část opozice dnes připustily další podporu nouzového stavu, ovšem zatím v rozsahu 14 dnů. Ke změně stanovisek přispělo jednání s ministrem školství Plagou, s nímž byl projednán plán návratu dětí do škol.

Již zítra by sněmovna měla hlasovat o dalším prodloužení nouzového stavu, ten chce vláda prodloužit o 30 dní, což je délka, pro kterou pravděpodobně podporu nenajde. Prodloužení o 14 dní se ale po dnešku zdá reálnější – k podpoře tohoto návrhu totiž vyzvalo své členy vedení KSČM a také opozice připustila, že za určitých podmínek by pro vládní návrh zvedla ruku. Základní podmínkou je však konkrétní plán návratu dětí do škol. „České školy jsou uzavřené nejdéle z celé Evropy, ten stav je již neudržitelný,“ uvedl tak např. Petr Fiala (ODS). Koalice Pirátů a STAN chce kromě obnovení školní docházky diskutovat také o úpravách v platných opatřeních – ve hře jsou tak např. velikonoční cesty na chaty, což je možnost, kterou již připustil i premiér Babiš.

Během dneška jednal ministr školství Plaga s opozičními stranami o plánech, jak by měl vypadat tolik diskutovaný návrat žáků do škol, ten by – v případě příznivé epidemiologické situace – mohl být spuštěn od 12. dubna. Jako první by se mohly do mateřských škol vrátit děti, pro něž je již docházka, resp. absolvování předškolního vzdělávání povinností (tedy ty, které v září mají nastoupit do prvních tříd), pro ně by zároveň platila povinnost nosit roušku, skupiny dětí by navíc měly být tvořeny maximálně 15 členy. Od 12. dubna by zároveň měla být zahájena také školní docházka pro žáky 1.-5. tříd, ta by však měla probíhat rotačně s týdenním střídáním prezenční a distanční výuky. Podmínkou umožnění školní docházky pak bude povinné testování, a to dvakrát týdně. Prozatím je v plánu užití antigenních testů, ovšem ministr zdravotnictví Blatný bude zvažovat i možnost užití PCR testů ze slin. Také žáci prvního stupně budou muset povinně nosit roušky.

Bez omezení (tedy v plně prezenčním režimu) by měly od 12. dubna fungovat tzv. malotřídky, otevřeny by měly být také družiny a obnovena by měla být i praktická výuka na odborných školách a konzervatořích. Ministr zdravotnictví Blatný přitom zkonstatoval, že „šance, že se epidemiologická situace bude ještě lepšit, je velká,“ a 12. duben tedy považuje za reálné datum.

Budou-li klesat počty nakažených, po posledních ročnících MŠ a prvním stupni ZŠ by se do lavic měli vrátit žáci 6.-9. tříd. Je přitom třeba říci, že termín realizace plánu by se mohl napříč republikou lišit. Jak totiž zaznělo i v rámci dnešního jednání s ministrem Plagou, je nesmyslné, aby všechny kraje čekaly, až bude epidemiologická situace příznivá v celé zemi.

Aktuální epidemiologická situace

Jak naznačují průběžné počty nově diagnostikovaných pacientů s onemocněním covid-19, epidemie v Česku postupně slábne. Za včerejšek přibylo necelých 8 800 nových případů nákazy koronavirem, což je výrazně méně jak ve srovnání s týdnem minulým (cca o 3 000), tak i předminulým (o cca 5 800). Mírně klesá i počet hospitalizovaných, kterých bylo v nemocnicích nejvíce 15. března (tehdy jejich počet dosáhl až k 9 500), aktuálně péči v nemocnici potřebuje 8 100 lidí.

Novým problémem však je, že se podle dat epidemiologů Českem začíná šířit tzv. jihoafrická mutace, která nejenže je nakažlivější, ale zároveň ti, kdo se jí nakazí, vykazují těžší průběh onemocnění. Aktuálně bylo na našem území zaznamenáno již přes 50 případů této virové mutace a minimálně poslední z nich nemají žádnou souvislost s cestováním za hranice.