Liberecká radnice na hodinu zhasne. Připojí se k Hodině Země

LIBEREC – Liberec se v sobotu 27. března připojí k mezinárodní kampani Hodina Země. Kampaň podpoří tím, že v sobotu 27. března zhasne na jednu hodinu od 20.30 do 21.30 hodin nasvícení budovy historické radnice.

Statutární město Liberec tímto symbolickým gestem dává najevo, že věnuje pozornost ochraně životního prostředí a klimatu. Do happeningu se mohou snadno zapojit i Liberečané. Stačí, když v sobotu 27. března ve zmíněný čas zhasnou doma světla. Vlna tmy postupně oběhne celou planetu – začne na Fidži a skončí o den později na ostrově Samoa.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. 

K Hodině Země se připojují všichni, kdo si uvědomují naše ohrožení klimatickou krizí způsobenou zejména používáním fosilních paliv – uhlí, ropy, zemního plynu. Důsledkem je i extrémní počasí – vlny veder, sucho, přívalové povodně, suchem oslabené lesy napadené kůrovcem.

V České republice se k akci vloni, i v době pandemie, připojilo 124 obcí, včetně osmi statutárních měst. Zapojilo se rekordních skoro 3500 jednotlivců. Menší obce na hodinu zhasly veřejná osvětlení, větší města alespoň některé významné dominanty. Řada obcí si navíc dobrovolně uložila různé klimatické závazky.

Hodina Země je největší celosvětový happening současnosti. První ročník se uskutečnil v roce 2007 v australském Sydney. Na hodinu tehdy zhasla světla na budově australské opery, do kampaně se zapojily více než dva miliony lidí. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa.

Happening probíhá symbolickým hodinovým zhasnutím světel, ať již veřejného osvětlení, nasvícení památky, štítu firmy, nebo vlastního obýváku. Tento jednoduchý, ale přitom viditelný čin – zhasnutí světla – je signálem pro veřejné činitele, že je třeba věnovat více pozornosti ochraně životního prostředí, zejména ochraně klimatu. Symbolickým zhasnutím, byť jediného světla, se může kdokoli připojit i letos ZDE.

Foto: Lázně Libverda