Madona z Absamu: Záhadný obraz na skle je stále vyhledáván poutníky

Skleněná madona z Absamu

Jedná se o zázrak, hovoříme-li o Rosině Bucherové a skleněné výplni okna v domě jejich rodičů v Absamu?

Náhlé zjevení

Vše se mělo odehrát v malé tyrolské obci Absam kolem čtvrté hodiny odpolední dne 17. ledna 1797. Dcera Anny a Johanna Bucherových, jménem Rosina, seděla u okna a šila. Když však pohlédla ven, překvapením ustrnula – na okenním skle uviděla zřetelně obraz Panny Marie. Neprosila předtím o nějaký zázrak, stalo se to prostě jen tak.

Její rodiče však považovali tuto událost za špatné znamení, předzvěst nějakého neštěstí, proto se snažili obraz urychleně setřít. To se jim však nepodařilo, obraz se objevoval znovu a znovu. Čelo má madona zahalené šátkem, v obličeji dvě mandlové oči a ústa se rty. Jinak je zahalená závojem, který prý je odlišný od ostatních vyobrazení Panny Marie.

Zástupy poutníků

Zpráva o zjevení se rychle roznesla a do domu Bucherových se vydávali lidé houfem. Okno bylo vysazeno z rámu a postaveno před venkovní dveře, aby si ho mohli lépe prohlédnout všichni poutníci, kteří přicházeli už doslova z celého světa. Brzy přišly na věc také úřady.

21. února bylo celé okno odvezeno do Innsbrucku, aby bylo důkladně prozkoumáno. Byla sestavena komise z odborníků ve sklářství a malířství, z profesorů chemie, a ovšem také ze zástupců církve. Použili všemožné prostředky, aby byl obraz ze skla odstraněn, ale vždy se objevil znovu. Přesto byla celá věc označena za pochybnou, za záležitost, pro kterou musí existovat nějaké racionální vysvětlení.

Ovšem poutníci se nestarali o závěry komise, chtěli navrácení okna, a v březnu jim konečně úřady vyhověly. Od té doby je obraz Panny Marie na skle opět v Absamu.

Zázrak uznán nebyl – alespoň oficiálně

Prý obraz také konal zázraky. Kupříkladu v roce 1963 před něj byla přinesena Franciska Zanglerová, která chodila jen o berlích a nadto ztratila hlas. Modlila se zde hodinu, pak vstala a uzdravená odešla domů.

Zástupy poutníků již v dnešní době do Absamu nemíří, ale skleněný obraz je přesto stále vyhledávaným místem věřících z celého světa. Vatikán sem opakovaně vyslal vyšetřovací komisi, žádná z nich ale oficiálně neuznala celou věc jako zázrak. Věřící, kteří sem putují, však jak se zdá, toto oficiální uznání nepotřebují k tomu, aby obraz skleněné madony pokládali za zázračný.