Přerovská ortopedie má nové vybavení

Nové přístroje lékařům usnadní práci

PŘEROV –  Dvě nové artroskopické věže mají k dispozici lékaři Ortopedicko-traumatologického oddělení Nemocnice AGEL Přerov. Celková částka za pořízení nových přístrojů převýšila čtyři miliony korun. Nové vybavení prošlo technologicky velkým posunem v oblasti zobrazení, krokem vpřed jsou také ve větší bezpečnosti pro pacienty.

„Jde o obnovu starých věží. Nové jsou lepší prakticky ve všech parametrech. Kvalita monitorů a zobrazení, možnost přesnější operativy, kvalitnější vodní pumpa i nástroje na zákroky uvnitř kloubu jsou dokonalejší. Jelikož je operativa z důvodů opatření souvisejících s epidemií covidu-19 výrazně omezena, příliš jsme nové vybavení zatím nevyužili,“ vysvětlil primář přerovské ortopedie Pavel Přikryl.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Jak dále uvedl, při běžném „necovidovém“ provozu provádí lékaři v přerovské nemocnici kolem pěti set artroskopií ročně, z toho zhruba sto padesát jsou artroskopie rekonstrukční. Využití věží je tedy velké. „Nejčastěji operujeme koleno, kdy ošetřujeme menisky, provádíme běžně plastiky předního zkříženého vazu, resekce či sutury menisků. Jedná se zhruba o tři sta padesát operací ročně. U ramen provádíme nejčastěji zákroky na rotátorové manžetě, stabilizaci luxabilních ramen a další. Tady se jedná asi o sto operací za rok. Méně časté jsou artroskopické zákroky u lokte, hlezna, kyčle a zápěstí. Takových operací děláme asi padesát za rok,“ upřesnil primář.

Nové artroskopické věže prošly technologicky velkým posunem v zobrazení, krokem vpřed jsou také ve větší bezpečnosti pro pacienty. „Miniinvazivní operace navíc výrazně zkracuje pobyt v nemocnici a následné doléčení. Kapacita nemocnice je nyní určena pacientům s nemocí covid-19. Do budoucna ale bude díky této novince významně rozšířit kapacitu i spektrum prováděných artroskopických operací,“ primář.