Čeká ji maturita, zatím se budoucí zdravotní sestra stará o covidové pacienty v těžkém stavu

Foto: KNTB

ZLÍN – Adéla Vysloužilová je studentka čtvrtého ročníku zlínské střední zdravotnické školy. Jako budoucí sestra nastoupila v rámci pracovní povinnosti do Baťovy nemocnice, a to hned na oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ARIM), kde se během dvanáctihodinových směn stará o pacienty ve vážném stavu, mimo jiné i s těžkým průběhem onemocnění covid-19.

Adéla neřeší, že se octla na tak náročném oddělení a bere to jako cennou zkušenost. Dlouhé hodiny péče o pacienty, z nichž mnozí bojují o život, jsou bezesporu náročné nejen psychicky, ale i fyzicky. Hybnost vyčerpaných nemocných je totiž značně omezená. „Prostředí i péči o pacienty v závažném stavu snáším dobře. Chci být zdravotní sestrou a tohle k tomu patří. Abych zde obstála, musím se hodně naučit. V tomhle mám já i spolužák, co je tu se mnou, velké štěstí, protože nám zkušené kolegyně a kolegové moc pomáhají. A dokážou ocenit, když něco zvládneme, což je pro nás motivací a vzpruhou,“ prozradila studentka.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Studenti na pracovní povinnosti nejsou v nemocnici zdaleka jen do počtu, jsou jim svěřovány různé úkoly. Konkrétně Adéla Vysloužilová zvládá ředění léků, kontroluje jejich dávkování, pomáhá s hygienou pacientů a jejich polohováním, zajišťuje také převlekání postelí. A to na denních i nočních směnách. Těch druhých je více, ale to studentce nevadí. Říká o sobě, že je „noční sova“ a s udržením bdělosti v noci nemá žádný problém.

Jak dlouho bude do nemocnice docházet, v tuto chvílí neví. Pracovní povinnost by pro studenty měla skončit 16. dubna, může ale trvat i déle. „Budu pomáhat, dokud to bude potřeba. A zároveň se chystat na maturitu, kterou budu letos skládat,“ má Adéla Vysloužilová jasno o svých nejbližších plánech.

Foto: KNTB